Gündem Haberleri

  'Sorumsuzca verilmiş bir karar'

  ANKARA
  10.06.2017 - 00:07 | Son Güncelleme:

  Başbakan Binali Yıldırım, Iraklı Kürtlerin bağımsızlık referandumu yapma planına “Bölgemizde yeterince sorun var. Bu kararın sorumsuzca verilmiş bir karar olduğunu düşünüyoruz” sözleriyle tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı da “Bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz” açıklaması yaptı.

  BAŞBAKAN Binali Yıldırım dün Ankara Altındağ’daki Cenabı Ahmet Paşa Camisi’nde kıldığı cuma namazı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu yapma kararı da Başbakan Yıldırım’a soruldu. Başbakan Yıldırım, IKBY’ye şu tepkiyi gösterdi:

  Sorumsuzca verilmiş bir kararGÖRÜŞÜMÜZ AÇIK VE NET
  “Bizim görüşümüz çok açık ve nettir. Biz, Irak’ın toprak bütünlüğünü istiyoruz. Bütün Iraklıların bir arada, bir devlet olarak yaşamasını istiyoruz. Dolayısıyla bölgemizde yeterince sorun var. Yeni bir sorun alanı oluşturulmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu kararın da sorumsuzca verilmiş bir karar olduğunu düşünüyoruz.

  IRAK’IN BÜTÜNLÜĞÜ TEMEL İLKEMİZ
  Dışişleri Bakanlığı da referandum kararı nedeniyle IKBY’ye tepki gösterdi. Bakanlığın açıklaması şöyle: “IKBY liderliğinin bu yöndeki tavsiye ve uyarılarımız hilafına, 25 Eylül 2017 tarihinde bağımsızlık konusunda referandum düzenleyeceği yönünde açıkladığı kararını da bu çerçevede değerlendiriyor ve bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi Türkiye’nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir.

  Bu ilke bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refahın ön koşulları arasındadır. DEAŞ’la mücadelede önemli mesafe kaydeden ve bu mücadelede yakında başarıya ulaşacağı görülen Irak’ın önündeki en önemli mesele DEAŞ’ın neden olduğu derin insani, siyasi, ekonomik ve sosyal tahribatı gidermek ve her anlamda ülkeyi yeniden inşa ederek, kalıcı istikrarı tesis etmektir.

  Irak halkının içinde bulunduğu bu olağandışı koşullarda, üstelik statüsü tartışmalı bölgeleri de içerecek şekilde yapılacak bir referandumun halkın iradesini yansıtmaktan uzak kalacağı açıktır.” 

  ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLAMIŞTI
  RAK’ın kuzeyinde özerk bir yönetime sahip olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani çarşamba günü siyasi partilerle bir araya geldiği toplantıda, bağımsızlık referandumu tarihi olarak 25 Eylül’ü açıklamıştı.

  Referanduma kadar tüm siyasi tarafların, ‘ulusal birliğin oluşturulması, parlamentonun aktifleştirilmesi’ konusunda anlaştığı bildirilmişti.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı