GeriGündem Soros'tan şok yorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soros'tan şok yorum

Soros'tan şok yorum
refid:15114116-spot ilişkili resim dosyası

Dünyaca ünlü yatırımcı George Soros, Almanya’nın bütçede gerçekleştirmeyi planladığı tasarruf planlarının euronun dağılmasına neden olabileceğini belirtti.

Almanya’nın Die Zeit gazetesine konuşan Soros, “Almanya’nın politikası Avrupa için büyük bir tehlike ve euro projesinin sonunu getirebilir” dedi.

 

1992 yılında İngiliz sterlinine karşı pozisyon olarak 1 milyar dolar kâr eden Soros aynı zamanda, “euronun gelecekte dağılma olasılığını göz ardı etmediğini” de söyledi. 

 

Soros, “Para politikalarını değiştirmedikleri sürece, Almanların para birliğinden çıkması Avrupa’nın geri kalanı için çok daha hayırlı bir hareket olabilir” dedi.

 

DEMOKRASİ RİSKTE 

“Almanlar şu anda komşularını deflasyona sürüklüyor ve bu da uzun süre devam edecek bir ekonomik durgunluğu tetikliyor” diyen Soros, bu durumun da milliyetçiliği ön plana çıkardığını, ülkelerde şiddet, ayaklanma ve yabacılara güvenmeme duygusu yarattığını belirtti.

 

Ünlü yatırımcı ülkelerde demokrasinin de büyük bir risk altında olabileceğini de dikkat çekti ve “Almanya küresel dünyadan kendini ayırmış bir ülke. Neden çalışanlarının maaşlarını yükseltmiyor? Bu diğer Avrupa ülkelerinin de aynı şeyi yapmasını sağlayabilir” dedi.

 

 

Diğer yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu ayın başında 107 milyar dolarlık bir bütçe kesintisi planı hazırlamış ve bu sayede ülkenin bütçe açığını 2013’e kadar Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirmeyi hedeflemişti.     

Yorumları Göster
Yorumları Gizle