Gündem Haberleri

  Soros: Zengin ve yoksul Avrupa dağılabilir

  AA
  28.01.2011 - 15:37 | Son Güncelleme:

  Uluslararası yatırımcı ve Soros Fon Yönetimi Başkanı George Soros, Avrupa'nın, zengin ve yoksul olarak iki farklı hızda gelişen bir bölge olması nedeniyle dağılabileceği uyarısında bulundu.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

   

  İsviçre'nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomi Forumu'nda yaptığı açıklamada Soros, euro kullanan 17 euro bölgesi üyesinin, Yunanistan ve İrlanda'da ortaya çıkan borç krizin diğerlerini tehdit etmesi nedeniyle reform sürecinde olduğunu, ancak euronun zengin Avrupa Birliği (AB) üyelerini yoksul olanlardan ayırdığı için reformların euronun gerçek sorunlarına hitap etmediğini söyledi.

   

  Euronun bir birlik sağlayacağının düşünüldüğünü, ancak bir ayrışma yarattığını belirten Soros, "Bu yeni yapıyla devam edeceksiniz. İki farklı hızda büyüyen Avrupa olacak ve bu siyasi olarak birliği bozucu olacak. Bu çözümsüz bir sorun, bunu farkında olunmasına ve bazı çözümler bulunmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Her şeye rağmen euro kalıcı olmalı, euro için açık bir taahhüt var. Avrupa, iki farklı hızlı büyüyen Avrupa yüzünden potansiyel olarak dağılabilir, bu yüzden bir çözüme ihtiyaç var" dedi.

   

  Avrupa'da ekonomik olarak fazlası olan ülkelerin yoksul Avrupa ülkelerine yatırım yapması gerektiğini, ancak Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın çok sıkı anayasal sınırlamalar nedeniyle bunu yapamayacağını ifade eden Soros, Avrupa çapındaki teşvik önlemlerinin ekonomisi geri kalmış ülkelerdeki büyümeyi destekleyebileceğini kaydetti.

   

  İNGİLTERE EKONOMİSİ

   

  Konuşmasında İngiltere ekonomisine de değinen Soros, İngiliz hükümetinin tasarruf politikasının ülkeyi resesyona itebileceği uyarısında da bulundu.

   

  Soros, "İngiliz hükümeti tasarruf tedbirleri uygulamada haklı olabilir. Ancak bu önlemlerin etkileri hissedildiğinde muhtemelen tedbirlerde değişiklik yapılması gerektiğini düşüneceklerini sanıyorum. Çünkü ekonomiyi resesyona itmeksizin uygulayabileceklerini düşünmüyorum" dedi.

   

  İngiliz hükümetinin tasarruf tedbirlerine ilk tepkilerin "çok olumlu" olacağını, ancak bu politikanın sürdürülemez olmasını beklediğini ifade eden Soros, artan borçlar ve düşen fiyatlar yüzünden İngiliz ekonomisi için en büyük tehdidin deflasyon olduğunu kaydetti.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet    

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı