Gündem Haberleri

  Sorguda doktor hakkı

  Turan YILMAZ, Saffet KORKMAZ / ANKARA
  23.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gözaltına alınanlara avukat yanında doktor isteme hakkı da tanınacak. Fiziki ve psikolojik işkenceyi önlemeyi hedefleyen düzenlemeyle adli raporlar, sorgu öncesi ve sonrasında iki kez muayene edildikten sonra hazırlanacak. Raporlarda, fiziki muayene yanı sıra ruhsal muayene sonuçları da yer alacak.

  Demokratikleşme sözü veren hükümet, bu yöndeki ilk ciddi adımı, Türk hukuk tarihindeki bir ilkle atmaya hazırlanıyor. Gözaltına alınanlara avukatın yanı sıra doktor isteme hakkı da tanınıyor. Burada yapılacak doktor muayenesinde sanıklar, fiziksel durumlarının yanında psikolojik yönden de kontrolden geçirilecekler.

  DSP'li Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün başkanlığını yaptığı İnsan Hakları Koordinasyon Üst Kurulu'nun aldığı bu kararla, sadece fiziksel baskı değil, psikolojik baskı da işkence nedeni sayılacak. Sağlık Bakanlığı'nca Sağlık Şûrası gündemine getirilmesi benimsenen bu karara göre, gözaltına alınan sanıklar, ifadeleri alınmadan ve alındıktan sonra iki kez doktor kontrolünden geçirilecek. Yine gözaltındakilerle ilgili olarak gerçeği yansıtmayan sağlık raporu hazırlayan doktorlar hakkında da ağır idari ve cezai yaptırımlar getirilecek.

  İŞKENCE SAPTANACAK

  Bakan Türk, yaptığı açıklamada, ‘‘Adli raporlar, muayene edilecek kişinin yalnız fiziki durumunu değil, psikolojik durumunu da tam olarak yansıtacak’’ dedi. Bu düzenlemenin Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları tarafından yapılarak, Bakanlar Kurulu gündemine getirileceğini, ardından da hükümet tasarısı olarak TBMM'ye sevk edileceğini söyleyen Türk, şu bilgileri verdi:

  ‘‘Bu düzenlemeyle, adli raporların yansız olarak hazırlanmasını sağlayacak önlemler alınacak. Raporlar herkesin anlayabileceği şekilde yazılacak ve muayene edilen kişinin durumunu tüm açıklığıyla ortaya koyacak. Muayene, ifade verme işleminin hem öncesinde, hem de sonrasında yapılacak. Böylece, verilecek raporlar, muayene edilen kişinin, ifade verme işlemi sırasında herhangi bir şekilde fiziksel ya da psikolojik baskıya ya da işkenceye maruz kalıp kalmadığını da gösterecek.’’

  Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy da bu kararları Sağlık Şûrası gündemine götüreceğini belirterek, ‘‘Gözaltına alınan bir kişi, avukat çağırabildiği gibi doktor çağırma hakkına da sahip olacak’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı