GeriGündem Sör Alfred’in zaferi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sör Alfred’in zaferi

Tam 11 yıldır Paris'teki Charles de Gaulle Havalimanı'nda yaşayan İranlı Merhan Karimi Nasseri, sonunda siyasi sığınmacı statüsüne kavuştu.

Hosteslerin ‘Sör Alfred’ diye çağırdığı İranlı Merhan Karimi Nasseri, sığınma talebinin kabul edildiğine dair kağıtlar gelince, 11 yıl sonra ilk kez havaalanından çıkıp, ya ABD'ye ya da Kanada'ya yerleşecek. Nasseri'nin ilginç öyküsü 1976 yılında Şah yönetiminin muhalif olduğu için vatandaşlıktan çıkarılmasıyla başladı. 5 yıl boyunca 8 ülke gezen Nasseri, kendi deyimiyle ‘kimse dinlemeyip, kimse istemeyince’’ Belçika'ya gitti. Ancak Belçika'nın acıyıp verdiği ‘sığınmacı’ belgesini de çaldırınca, Nasseri'nin gidecek yeri kalmadı.

1988'den beri orada

Nasseri 16 Kasım 1988 günü Paris'in Charles-de-Gaulle havalimanının alt katında 1 numaralı koridora yerleşti. Bu arada kimliğini belgeleyemediği için Fransa'da 4 ay hapis yattı. Nasseri sonunda ‘siyasi sığınmacı olduğumu Birleşmiş Milletler kabul edene kadar burada bekleyeceğim’ diyerek 11 yıl kendisine ev sahipliği yapacak olan havalimanının loş koridorunda yaşamaya başladı. ‘Sör Alfred’ tam 11 yıldır başta hostesler olmak üzere tüm havalimanı çalışanlarının göz bebeği.

Hosteslerden yemek fişi

Nasseri yemeklerini, hosteslerin kendisine verdiği yemek fişleri ile yiyor. Temizleyici kadınlar gizlice sabah erkenden duşları açıp, ona yardımcı oluyor. Yolcular satın aldıkları gazeteleri, çukolataları onunla paylaşıyor. 11 yıl sonra siyasi sığınma hakkını elde eden Nasseri şimdi uzun yıllarını geçirdiği havaalanından ayrılmakta zorlanıyor. Nasseri, ‘‘Buradan gideceğim tabii ama beni bağrına basan bu insanları, bu arı kovanı gibi dünyayı çok özleyeceğim' diyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle