GeriGündem Sonbahar'da sinema keyfi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sonbahar'da sinema keyfi

Ankara Sinema Kültürü Derneği (ASKD) tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan, film+/ Güz Film Şenliği 6 Ekim'de başlıyor. Festival 13 Ekim'e kadar Ankaralı sinema tutkunlarına yedinci sanatın seçkin örneklerini sunduktan sonra 14 ile 20 Ekim arasında da İzmir'e uğrayacak Festival gösterimleri Ankara’da Tüze Ankapol Sineması’nda, İzmir’de de Desem Sineması’nda izlenebilecek. Festival programında Jim Jarmusch, Jean-Luc Godard, Pedro Almodovar, Andrei Tarkovsky gibi ustaların filmleri yer alıyor.
  2.5 YTL'ye sinema keyfi

BİR KÜLT YÖNETMEN: JİM JARMUSCH

Şenliğin bu yıl toplu gösterim bölümünde, Bağımsız Amerikan Sineması’nın ilahı Jim Jarmusch, filmografisinde yer alan 7 filmiyle tanıtılıyor.

Filmleri daha önce İstanbul Film Festivali dışında ülkemizde hiçbir sinemada oynamayan yönetmenin, 1983-2003 yılları arasında yapmış olduğu her biri artık kült olmuş yedi müthiş filmi yer alıyor.

1984 yılında yönetmene Cannes Film Festivali’nde en iyi ilk filme verilen Altın Kamera Ödülü kazandıran Stranger Than Paradise (Cennetten de Garip) Tom Waits, John Lurie ve Roberto Benigni gibi ünlülerin rol aldığı Down By Law (İçerdekiler) Perkins ve Presley hayranı iki Japon gencin Memphis yolculuklarını anlatan 1989 yapımı Mystery Train (Gizem Treni) dünyanın beş farklı şehrinde beş taksi şoförünün bir gece başlarından geçenleri anlatan 1991 yapımı Night On Earth (Dünyada Bir Gece) genç bir adamın son derece yabancı bir mekana yaptığı fiziksel ve ruhsal yolculuğun öyküsünü anlatan müziklerini Neil Young’ın yaptığı ve başrolünde Johnny Depp’in oynadığı 1995 yapımı Dead Man (Ölü Adam) Japon samuray savaşçılarının yaşam felsefesiyle hareket eden ve kendini bir mafya liderine adayıp düşmanlarını yok eden profesyonel bir katilin hayatını anlatan 1999 yapımı Ghost Dog: The Way of Samurai (Hayalet Köpek: Samuray Tarzı) son olarak da kahvelerini yudumlamak, sigara içmek ve sohbet etmek için bir kahvede buluşan insanların farklı öykülerini anlatan 2003 yapımı Coffee and Cigarettes (Kahve ve Sigara) filmleri yer alıyor.

CANNES, VENEDİK VE BERLİN'İN EN İYİLERİ FİLM +'DA

Cannes, Venedik ve Berlin Film Festivali de dahil dünyaca ünlü festivallerden sayısız önemli ödüllerle dönmüş usta yönetmenlerin unutulmaz filmleri bu yıl da film+’da…

Çağdaş sinemanın yaşayan abidesi Jean-Luc Godard’a 1983 Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan En İyi Film ödülünü getirerek kariyerinin ve hayatının en büyük uluslararası ödülünü kazandıran ve bir çok eleştirmen tarafından yönetmenin hala en iyi filmi olarak görülen Prénom Carmen (Adı Carmen), İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’ın başrollerinde yine vazgeçilmez oyuncuları Antonio Banderas ve Carmen Maura’nın oynadığı 1987 yapımı La ley del Deseo (Arzunun Kanunu) Orson Welles’in, 1962 yapımı Kafka uyarlaması Le Procés (Dava)   sinemanın mistik ozanı Andrey Tarkovsky’nin, The Sacrifice (Kurban) adlı yapımları bu bölümde seyirciyle buluşacak. 

ANTONİO GADES'İN ANISINA

Bu yıl şenlikte “Sinema ve Flamenko / Anısına:Antonio Gades” başlığı altında, geçen yıl hayata veda eden efsanevi İspanyol flamenkocu Antoni Gades’in usta yönetmen Carlos Saura ile birlikte başrolüne müziği ve İspanyol dansını oturttuğu iki başyapıt yer alıyor.

1983 yılındaki Carmen çılgınlığına aynı yıl kendi yorumuyla cevap veren İspanyol sinemasının usta yönetmeni Carlos Saura’nın Antonio Gades ve Paco de Lucia birlikte kotardığı eşsiz uyarlaması Carmen. 1983 Cannes Film Festivali’nde Sanatsal Katkı ve Büyük Teknik Ödül alan film 1984’te yılın En İyi Avrupa Filmi seçilmiş ve En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday gösterilmişti.

Şenlikte Carlos Saura ve Antoni Gades’in başrolüne yine müziği ve İspanyol dansını oturttuğu 1981 yapımı bir başyapıt daha var: Bodas de Sangre / Kanlı Düğün. Federico Garcia Lorca’nın aynı adlı ünlü oyunundan dünyaca ünlü dansçı Antoni Gades’in koreografisi ile çekilen ve bir balenin genel provasını sunan film, 1982 yılında İspanyol Sinema Yazarları tarafından yılın En İyi İspanyol Filmi seçilmişti.

FİLM +'NIN YENİLERİ

Şenlikte bu yıl ülkemizde gösterime girmemiş, ya da merakla beklenen son yılların en iyi filmlerinden bir seçki de yer alıyor.

Son filmi bu yıl Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan Lars von Trier’in Dogville’in devamı niteliğindeki filmi Manderlay, yine bu yıl Cannes Film Festivali’nde gösterilen, Fedakar Kız ve Boş Ev filmleriyle sinemaseverlerin büyük dikkatini çeken, Kore sinemasının yükselen yıldızı Kim Ki-Duk’un yeni filmi Hwal(Yay), Berlin Film Festivali’nde Kiliseler Birliği ve İzleyici Ödülleri alan Radu Mihaileanu’nun son filmi Va, vis et deviens (Bir Şans Daha) İran sinemasından son yıllarda yapılmış en çarpıcı filmlerden 2004 Venedik Film Festivali’nde UNICEF Ödülü almış, Makhmalbaf’ın karısı Marziyeh Meshkini’den Sag-Haye Velgard (Şaşkın Köpekler) film+’nın yenilerinden bazıları.

Ayrıntılı bilgi için
Ankara Sinema Kültürü Derneği : (312) 467 2002
www.askfest.org
info@askfest.org


Yorumları Göster
Yorumları Gizle