GeriGündem Son yolculuğuna uğurlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son yolculuğuna uğurlandı

Son yolculuğuna uğurlandı
refid:7896360 ilişkili resim dosyası

Önceki gün hayatını kaybeden usta oyuncu Savaş Dinçel, dün düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

Savaş Dinçel'in cenazesinden fotoğraflar...

Savaş Dinçel'in fotoğrafları için tıklayın...

Savaş Dinçel'in hayat hikayesi

İstanbul'daki evinde dün geçirdiği iç  kanama sonucu hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Savaş Dinçel'in  cenazesi, toprağa verildi.
         Dinçel'in Teşvikiye Camisi'ne getirilen Türk Bayrağı'na sarılı  cenazesinin önüne fotoğrafı ile Nazım Hikmet Vakfı tarafından çiçek  konuldu. Tabutun üzerine de Dinçel'in önceden giydiği belirtilen  Fenerbahçe Kulübüne ait bir forma konuldu.Törende, Dinçel'en eşi Sumru Dinçel ve oğlu Barış Dinçel'in tabutun  önünde beklerken gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. Dinçel'in cenazesi, burada öğle vakti kılınan namazın ardından alkışlar  eşliğinde cenaze aracına konuldu. Dinçel'in cenazesi Zincirlikuyu  Mezarlığı'nda defnedildi.
         Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Şişli Belediye Başkanı  Mustafa Sarıgül, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli,  sanatçılar Ferhan Şensoy, Berhan Şimşek, Cihat Tamer, Mehmet Ali  Alabora, müzisyen Cahit Berkay'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda  kişi katıldı.
         Bakan Ertuğrul Günay, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada,  bayramın birinci gününde Türkiye'nin sanatseverlerinin derin bir acıyla  karşılaştıklarını belirterek, herkese sonsuz sabırlar dilediğini söyledi.
         Günay, Dinçel'in sanat dünyasında özel insanlardan biri olduğunu ifade  ederek, “Tiyatro, sinema ve karikatür alanında özel yeteneği olan bir  insandı. Uzun yıllardan beri canlandırdığı bazı rollerle sinema ve  tiyatro dünyasında unutulmaz tiplemeler yarattı. Karikatür alanında da  çok önemli çalışmaları oldu” dedi.
         Dinçel'i erken yaşta yitirdiklerini belirten Günay, “Çünkü 65 yaş erken  yaş demektir. Kendisine sonsuz rahmet diliyorum. Başta ailesi olmak  üzere sevenleri, yakınları ve dostlarına sonsuz sabır diliyorum” diye  konuştu.
         Günay, uzun yıllardan beri Dinçel'i takip ettiğini belirterek, Dinçel'in  kendisi ve sanatseverler için özel bir kayıp olduğunu söyledi.
         Tiyatrocu Ali Yavuz da Dinçel ile 48 yıldır aynı yolda olduklarını  belirterek, “Çok yaratıcı, verimli, üreten bir insandı. Çok boyutlu bir  sanatçıydı. Sanatçı gibi sanatçı bir insandı. Çok büyük bir sırdaşımı,  dostumu kaybettim” dedi.
         Berhan Şimşek de Dinçel'in aynı zamanda bir öğretmen olduğunu  belirterek, “Üreten bir insandı. Erken kaybettik. Mekanı cennet olsun”  diye konuştu.
         Cihat Tamer ise Dinçel'in çocukluk arkadaşı olduğunu söyleyerek,  “Babalarımız ortaktı. İkinci dünya savaşı çocukları olduğumuz için  babalarımız birimizin adını Cihat, birimizinkini de Savaş koydu. Savaş  Dinçel çok güzel şeyler üretti. Uzun süre hatırlanacak anılacak bir  arkadaş” dedi.


Hem iyi bir oyuncu hem de karikatüristti
Savaş Dinçel, 1942 yılında İstanbul'da doğdu. İlkokulu Koca Ragıp Paşa İlkokulu'nda okuduktan sonra eğitimine İstanbul Erkek Lisesi'nde devam etti. Ardından İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'ne başladı. Tiyatro eğitimine devam ederken bir yandan da karikatür çizmekteydi. 1962 yılında başladığı İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan 1980'de sıkıyönetim ilan edilmesiyle uzaklaştırıldı. Bir dönem Güldürü Eğitim Merkezi'nde ve Günaydın Gazetesi'nde karikatürist olarak çalıştı. Günaydın Gazetesi'ndeki "Tonton" adlı karikatürü ile tanındı. Münir Özkul Tiyatrosu, AST Tiyatrosu, YEN-AR Tiyatroları'nda çalışan Dinçel, Müjdat Gezen'le birlikte Miyatro Vatandaş Tiyatrosu'nu kurdu. Bir süre sonra, Danıştay kararı ile Şehir Tiyatroları'na dönen Dinçel, iki tane karikatür sergisi açmıştır. 2000 yılında "Dar Alanda Kısa Paslaşmalar" adlı filmde canlandırdığı Hacı karakteriyle, 8. ÇASOD Film Ödülleri'nde ve 22. SİYAD Türk Sineması Ödülleri'nde "En İyi Erkek Oyuncu" Ödülleri'ni alan usta oyuncu, 2002 yılında ATV'de "Ekmek Teknesi" adlı dizide Nusret Baba rolüyle karşımıza çıktı. "Bir İhtimal Daha Var", "Eve Dönüş", "Ağır Roman", "Hababam Sınıfı Güle Güle" gibi filmlerle ve "Bizimkiler" adlı dizide oynayan Dinçel, son olarak atv'de oynayan "Sessiz Gemiler" adlı yapımda rol alıyordu.

Savaş çok iyi bir dosttu
Sanat dünyası Dinçel'in ölümünün ardın şunları söyledi:
Müjdat Gezen: Canımın yarısı gitti. Kollarımda gitti. 48 yıllık dostum, herşeyim gitti.
Genco Erkal: İzlenmesi her zaman keyif veren ustalığının doruğunda bir oyuncuydu. Şanıyla ve çizgisiyle yana atılmamış bir yetenekti. Gerçek yaşamda espirili, cana yakın ve iyi bir dosttu.
Osman Yağmurdereli: Çok önemli bir aktördü ve yeri doldurulamayak bir insandı. Benim için bayram sabahının kötü süprizi oldu. Gerçekten çok hastaydı ama durumu iyiye gidiyor denilmişti. Ölüm haberini alınca yıkıldım. Benim için çok özel ve ayrı yeri vardı. Allah rahmet eğlesin.
Ali Poyrazoğlu: Çok yakın ve çok sevdiğim bir meslektaşımdı. Tiyatroya birlikte başladığım bir insandı. Doktorlar hastalığında dolayı oyunculuğunu bırakmasını istedi ama o devam etmeyi seçti, bir nevi kendini kurban etti. Çalışmaya devam etmeseydi, belki şuan aramızda olabilirdi. Çok üzgünüm başka söyleyecek bir şey bulamıyorum.
Tilbe Saran: Sahnede çok yıldız saçtı, şimdi o yıldızlar onu aydınlatacak. Türk tiyatrosu çok önemli oyuncusunu kaybetti. Şuan çok üzüldüm ne diyeceğimi bilmiyorum ama her ölüm, erken ölümdür.
Sermin Hürmeriç (Ekmek Teknesi dizisinde eşi): Tiyatro adına büyük bir kayıp. Çok büyük bir duayeni kaybettik. Çok iyi bir arkadaş, çok iyi bir dosttu. Vakitsiz aramızdan gitti. Kaybımız çok büyük. Yakınlarına sabır diliyorum. Çok iyi bir çalışma arkadaşıydı.
Mehtap Bayri (Ekmek Teknesi dizisinde büyük kızı): Çok üzüldüm. Ona o hastalığı hiçbir zaman yakıştıramadım. Hep iyileşeceği umudunu taşıyordum. Sabah aldığım haber ile sarsıldım. Çok özel bir insandı. Hepimizin başı sağolsun.
Levent Kırca: Yeri doldurulamaz
'Savaş Dinçer, çok eski arkadaşımdı. İnsan olarak kaliteli bir kültür adamıydı. Gerçekten çok iyi bir tiyatrocuydu. Her oynadığı rolün altından hakkını vererek kalkabilen oyunculardan biriydi. Kaliteli ve usta oyuncular birer birer gidiyor, yerine yenileri de gelmiyor. Yeni dolduramayacak kadar iyi bir sanatçı olduğu için çok üzüldül. Tüm tiyatro camiasının başı sağolsun.'
Son filmini göremedi
Evinde geçirdiği iç kanama sonucu dün gece hayatını kaybeden Savaş Dinçel, çekimleri tamamlanan son filmi "Suluboya"yı görmedi. Savaş Dinçel filmde Bedri Koraman ve Altan Erkekli ile aynı sokakta çalışan ve birlikte yaşayan bir sokak ressamını canlandırıyordu. Oyuncuların karikatürize edilmiş hallerinin işlendiği filmde diğer rolleri Haluk Bilginer, Tamer Karadağlı, Serra Yılmaz, Mirkelam, Ayşenur Yazıcı, çocuk oyuncu Sarp Alemdaroğlu, Bedri Koraman ve Metin Uca paylaşıyor. Film 2008'de vizyona girecek.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle