Gündem Haberleri

  Son söz söylendi

  Serpil KIRKESER/DHA
  22.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ergenekon Davası’nın dünkü duruşmasında sanıkların son sözleri alındı ve kararın açıklanması için duruşma 5 Ağustos’a ertelendi.

  Duruşmanın 45 gün sonraya atılmasına dosyanın kapsamlı olması, sanık sayısının fazlalığı gerekçe olarak gösterildi.

  45 gün sonra karar verilecek

  Ergenekon Davası’nda karar aşamasına gelindi. İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dün 320’nci duruşması yapıldı.
  66’sı tutuklu 275 sanıklı davada mahkeme heyeti, davanın geldiği aşamayı dikkate aldığını belirterek mazeretleri kabul etmedi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, sanıkların esas hakkındaki mütalaaya ilişkin son savunmalarının tamamlandığını belirterek duruşmada bulunan 52 tutuklu sanığın son sözlerini sordu. Bazı tutuklu sanıkların son sözleri şöyle:

  CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr Mehmet Haberal: Tutukluluğumun 5’inci senesine girildi. Zamanım katledildi, hayatım gasp edildi. Suçum varsa bana söyleyin.

  CHP İzmir Milletvekili Gazeteci Mustafa Balbay: Bu iddianamenin ve mütalaanın Türk hukuk sistemi ve Türkiye Cumhuriyeti kuruluş ilkelerine bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Heyetinizin de bu saldırının neresinde olduğuna karar vermesi gerektiğini düşünüyorum.

  Hukuku halktan kaçırmak üzere belirlediğiniz tarihte bir anda son sözleri almaya başladınız. Kurbanlık hayvanın bile bir ayağını bağlamazlar ki çırpınmasını sağlayabilmesi için.

  Yalçın Küçük: Bütün duruşmalarda suç işlemeyen biri olarak kendimi tanıttım.

  Emekli Orgeneral Hasan Iğsız: Adil olarak yargılandığıma inanmıyorum. Bu nedenle size bir şey söylemek ihtiyacı hissetmiyorum.

  Emekli Korgeneral Mehmet Otuzbiroğlu: Olmayan suçtan ve olmayan delillerden yargılandım. Yargılanmamın adli bir hata olduğunu düşünüyorum, bunun düzeltilmesini istiyorum.

  Emekli Orgeneral Hurşit Tolon: Sizleri vicdanınızla başbaşa bırakıyorum. Canım bu kutsal vatana feda olsun.

  Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu: Yaşama hakkının sonuna kadar göz ardı edildiği mahkemeden adil bir yargılama beklemiyorum.

  İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek: Bu dava Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk milletine, Türkiye vatanının bütünlüğüne ve Türkiye devrimine bir tertiptir. Son sözü Cumhuriyet yargısı söyleyecektir.

  Gazeteci Tuncay Özkan: Bu son sözüm olmaz herhalde. Ben daha çok konuşurum. Ulusların zenginliği, birlikte özgürlük savaşı vermesidir. Bu savaşın içinde olduğum için gurur duyuyorum.

  İşçi Partili Erkan Önsel: Tarih önünde sizi son kez uyarıyoruz. Başımız dik, alnımız açık. Burada yargılama yapmadınız.

  Emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin: Beraat talep etmedim, etmeyeceğim de. Kazara şahsıma çıkacak beraat onursuzluktur.

  Mustafa Dönmez: Bu tezgahı kuran polisler hakkında işlem yapın. Sizi göreve davet ediyorum. Son sözüm, lütfen işlem yapın.

  Kemal Aydın: 5 yıldır zulüm altındayız.

  Sevgi Erenerol: Türkiye Cumhuriyeti’ne layık hakimler olmanızı bekliyorum.

  Mehmet Bedri Gültekin: Kanunu ve hukuku çiğneyerek bugüne kadar geldiniz. Tutuksuz 70 sanık henüz son savunmasını yapmadı. Vereceğiniz karar kendi hakkınızda vereceğiniz karardır.

  Fuat Selvi: Sizden bir talebim yok

  Alparslan Arslan: Söyleyecek birşeyim yok.

  Duruşmanın tamamlanmasından sonra sanıklar ve izleyiciler Onuncu Yıl, İstiklal Marşı ve Gençlik Marşları’nı birlikte söylediler. Bazı izleyicilerin ağlaması üzerine, sanıkların teselli ettikleri görüldü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı