Gündem Haberleri

  Son söz hükümetin

  Hürriyet Haber
  16.04.2004 - 01:43 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Kıbrıs anlaşmasında ‘MGK kararının dışına çıkıldığı’ eleştirisine hükümetten çifte yanıt geldi.

  Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İsviçre’deki görüşmelerde yapılan konuşmaların kriptolarla Cumhurbaşkanı’na gönderildiğini belirterek, ‘Demokratik ülkelerde karar mekanizmaları nasıl işler bunu biliyorsunuz. Söyleyeceğim şey budur’ dedi. Gül, ‘Yetki hükümettedir, dolayısıyla kararı hükümet vermiştir demek mi istiyorsunuz?’ şeklindeki soruya ‘Demokratik ülkelerde karar mekanizmalarının nasıl olduğunu söylüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu söylüyor zaten’ cevabını verdi.

  Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek de, Anayasa’ya göre MGK kararlarının ‘tavsiye’ niteliği taşıdığını vurguladı. Kararı hükümetin verdiğini belirten Çiçek, ‘Hükümetle MGK arasında yeterli bilgi akışı ve işleyişi olmadı mı?’ sorusu üzerine ise, ‘Ben işlediği kanAatindeyim. Uzun zamandır konuşuyoruz. 30 yıldır konuşuyoruz. Kıbrıs’ın konuşulmadık yanı da yönü de kalmadı. İlk defa gündemimize geliyor denecek konu da yok’ diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı