Gündem Haberleri

  Son Lenin büstü Bayrampaşa'da çıktı

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya'da bile Lenin'in heykelleri kaldırılırken, Bayrampaşa Cezaevi'ndeki DHKP-C koğuşunda Lenin büstü çıktı. Özenle yapılmış büstün yanı sıra, Lenin ve Stalin'in çerçeveli resimleri bulundu.

  YASADIŞI örgütlerin ‘kalesi' haline gelen ve yıllardır koğuşlarına girilemeyen Bayrampaşa Cezaevi'ne, 14 saat süren operasyondan sonra girmeyi başaran jandarma, DHKP-C'nin eğitim alanı olarak kullandığı konferans salonunda, artık Moskova sokaklarında bile rastlanmayan Lenin'in büstüyle karşılaştı.

  Doğu Bloku ülkelerinin dağılmasının ardından hemen her meydanda, parkta bulunan Lenin heykelleri birer birer kaldırılırken, DHKP-C örgütü yöneticilerinin Lenin büstünü eğitim alanı olarak kullandıkları konferans salonunda en baş köşeye koydukları ortaya çıktı.

  Büstün bir mahkûm tarafından sabundan yapıldığı anlaşıldı. Duvarları pankartlar ve örgüt liderlerinin posterleriyle, 1996 ölüm orucunda ölenlerin fotoğraflarıyla süslenmiş, ölüm orucuna başlama törenlerinin yapıldığı konferans salonunda bulunan Lenin heykeli saatlerce süren operasyondan zarar görmeden çıktı.

  ÇİÇEKLERLE SÜSLÜ

  Ergin kardeşlerin Uşak Cezaevi'ndeki lüks koğuşları gibi DHKP-C'nin Askeri Kanat Sorumlusu Ercan Kartal ile Siyasi Kanat ve Cezaevi Sorumlusu Şadi Özpolat'ın kaldığı koğuşun da titizlikle hazırlandığı ortaya çıktı. Liderlerin oturduğu kanepenin çevresinin de bayrak, fotoğraf ve çiçeklerle düzenlendiği gözlendi

  Konferans salonunun bir bölümünün kütüphane olarak kullanıldığı, burada lider kadronun görüşme yapması için özel bir yer oluşturulduğu belirtildi. Duvarlar örgüt bayrakları ve orak çekiçlerle süslü kütüphanede birçok kitap var. Kütüphaneye militanların rahat okuması için, çok sayıda masa ve sandalye de konulmuş.

  El yapımı silahlar

  Operasyonla girilen militanların koğuşunda şu silahlar ele geçirildi: Kalaşnikof otomatik tüfek, bu silaha ait 4 şarjör ve 78 mermi, 4 tabanca, 7 mermi, 7 el yapımı ok atma silahı, alev makinesine dönüştürülmüş 20 mutfak tüpü, 2 telsiz, 11 demir testeresi, 121 el yapımı gaz maskesi, 4 şişe molotofkokteyli, bubi tuzakları, oksijen kaynağı, 8 paket uyuşturucu hap, 1 ton 800 kilogram tıbbi ilaç, 80 adet el yapımı balyoz, ölüm oruçlarında vitamin olarak kullanılan Ensure, 101 adet kesici alet, 33 daktilo, 8 adet VCD ve uydu telefonu.

  İşte terör cephaneliği

  Yasadışı örgüt militanları Bayrampaşa Cezaevi'ni harabeye çevirdi. En büyük hasar, DHKP-C'nin örgüt liderleri Şadi Özpolat ve Ercan Kartal'ın kaldıkları koğuşta meydana geldi. C 14 koğuşunda kalan mahkûmların, jandarma operasyona başlayınca yatakhanenin alt katındaki oturma alanında bulunan örgüt dökümanlarını ve suç unsurlarının bir bölümünü yaktıkları belirtildi. Özpolat ‘‘Düşman saldırınca bir mahkûm kendini yaksın’’ talimatını, uydu telefonuyla buradan verdi. Koğuşta Kalaşnikof marka otomatik tüfek, bu silaha ait 4 şarjör ve 78 mermi ile alev makinesine dönüştürülmüş 20 mutfak tüpü de elegeçirildi. Militanların eğitim alanı olarak kullandıkları konferans salonunun bir köşesinde kurulan kütüphanede, yüzlerce kitap arasında Lenin ve Stalin'in çerçeveli fotoğrafları baş köşede bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı