Gündem Haberleri

  Son kurşun, Ata’nın heykelinin altında

  Süleyman DEMİRKAN/ANKARA
  16.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs mücadelesinin ‘Çılgın Türk’ü Kenan Çoygun Paşa’nın hayata gözlerini yummasıyla birlikte Ada’da 60’lı yıllarda verilen mücadelenin de sır perdeleri aralandı. Çoygun’u anlatan arkadaşları mücadelenin izlerini de ortaya koydular.

  Genelkurmay Özel Harp Dairesi’nde yetişen seçkin komutanlardan biri olarak, 1963’te Rıza Vuruşkan’dan sonra Kıbrıs’ta Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) başına Kurmay Yarbay rütbesiyle gönderilen Kenan Çoygun, başlangıçta hiç üniforma giymedi. 81 yaşında yaşama veda eden Çoygun’u silah arkadaşları şöyle anlattı:

  Çetin Çerez (Mücahitler Derneği Başkan Yardımcısı) 1962’de Kıbrıs’a albay olarak TMT’nin başına /images/100/0x0/55eb2870f018fbb8f8af13f2gönderildi. 1962-1967 yılları arasında Kıbrıs’taki en büyük komutanlardan biri. Efsanevi komutan. Kod adı Bozkurt. Burada yoktan herşeyi var eden kahramanlardan biriydi.

  Yılmaz Bora (TMT Derneği Başkanı) Rumlar, 23 Nisan 1964’te Kurban Bayramı’nda Beşparmak Dağları’nı ele geçirmek için saldırdı. Oraya kadar Kenan Paşa bizzat silahıyla giderek, cephedeki mücahitin yanında bizzat yer aldı. Mücahit, komutanını yanında görünce büyük bir moral ve cesaret aldı.

  ‘Bozkurt’ kod adlı Çoygun Paşa’nın oğlu İskender Çoygun da, babasının mücahitlere şu emri verdiğini söyledi:

  ‘Ölmek var, teslim olmak yok. Rumlar benim cesedimi çiğnemeden Türk kesimine giremezler. Eğer her taraftan yarılırsak, herkesin toplanacağı yer Lefkoşa’daki Atatürk Heykelinin altıdır. Son kurşunlarımızı burada atacağız. Rum çapulcular gelince, cesetlerimizi Atatürk Heykeli’nin dibinde bulacaklar.’

  İlk görüşte tanımış

  ESKİ KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Çoygun Paşa ile ilk karşılaşmasını şöyle anlattı: ‘İlk temasımızda; kararlı-güçlü bir kişinin karşısında olduğumu anlamıştım.’

  O’nu anlattılar

  BOZKURT kod adlı emekli Tuğgeneral Kenan Çoygun’un eşi Behice Çoygun, evinde eşinin madalyaları ve fotoğraflarından oluşan köşede Çoygun Paşa’yı andı. Behice Hanım’ın gösterdiği fotoğraflardan birinde, 1962’de TMT’nin başına geçmek için Kıbrıs’a gönderilen Kenan Çoygun, örgütlediği mücahitlere ders verirken görülüyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı