Gündem Haberleri

  Son kararımız: Umudumuz AB

  Sefa KAPLAN
  17.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu USAK’ın son kamuoyu araştırmasına göre, Türk halkı Türkiye’nin geleceğini İslam dünyasında değil Avrupa Birliği’nde görüyor. ‘Dost ülke’de Azerbaycan, ‘Tehdit unsuru’nda ise, ABD başı çekiyor.

  ULUSLARARASI Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, Türk halkı, ülkenin geleceğini İslam veya Türk dünyasında değil, Avrupa Birliği’nde görüyor. Obama’nın başkan seçilmesinden sonra ABD’yi ciddi bir tehdit olarak algılayanların oranında düşüş kaydedilmesine rağmen bu kategoride ABD hâlâ ilk sırada. ABD’yi İsrail ve Fransa takip ediyor. Dost ülke sıralamasında ise Azerbaycan ilk sırada.

  ABD için kafalar karışık

  USAK tarafından İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da 1.110 kişi ile yüz yüze görüşerek yapılan anket, dış politika değişen algıları göstermesi açısından çarpıcı sonuçlar ihtiva ediyor. Söz gelişi, ABD’nin hem tehdit algısında ilk sırayı alması, hem de Türkiye büyük bir sorunla karşılaştığında yardım edecek ilk ülke olarak görülmesi bir kafa karışıklığına da işaret ediyor. Ancak, net olan İsrail ve Fransa’yı da tehdit olarak görenlerin oranındaki ciddi artış. Aynı artışı, olumsuz anlamda Almanya için de görmek mümkün. Almanya, dost ülke kategorisinde ancak son sırada kendisine yer bulabiliyor.

  Yüzde 56 ‘Avrupa’

  Dost ülke sıralamasında Azerbaycan’ı Bosna-Hersek, Türkmenistan ve Pakistan takip ediyor. Önceki yıllarda tehdit görülen Suriye’nin dost kategorisine yükselmesi de ilginç bir durum. Ancak en ilginci, Türkiye’nin geleceği ile ilgili sonuçlar. Ankete katılanların yüzde 56’sı Türkiye’nin geleceğini Avrupa Birliği’nde görüyor. Yüzde 23’lük kesim Türk dünyasına işaret ederken, İslam dünyası diyenlerin oranı yüzde 10, Avrasya Birliği’ni öne çıkaranların oranı ise yüzde 7. Bu da, bütün sürtüşme, çatışma ve çekişmelere arğmen AB’nin cazibesini koruduğunu gösteriyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı