GeriGündem Son Kale
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son Kale

Birinci Dünya Savaşı'nın en kanlı çarpışmalarından biri olan Çanakkale Savaşı bugüne kadar hiç bu şekilde anlatılmamıştı... Ahmet Okur'un yönetmenliğini yaptığı Son Kale adlı dramatik belgesel, savaş sırasında çekilen ve İngiltere Savaş Müzesi'nden alınan gerçek görüntüleri ilk kez seyirciyle buluşturuyor. Filmde, Avustralya'dan alınan siyah-beyaz cephe fotoğrafları da kullanılıyor.

FİLMİN KONUSU

Film, Troya’nın hikayesiyle başlıyor. Troya Savaşı’nda Komutan Agamemnon askerlerini tahta atın içine saklayarak Boğaz’ı geçmiş ve savaşı ancak bu yolla kazanabilmişti.

Binlerce yıl sonra 1915’te düşman kuvvetleri yine benzer bir yola başvurarak Boğaz’ı geçmek istediler. Çanakkale Savaş’ında bölgeye gelen en önemli gemilerden birinin adı Agamemnon’du. Bir kömür gemisi olan River Cylde’ın içine saklanan askerler ise Troya Atı’nda olduğu gibi Boğaz’ı geçebileceklerini düşündüler, ancak hesaba katmadıkları bir şey vardı; bu kez karşılarında Troyalılar değil Niğbolu’da, Kosova’da, Sırp Sındığı’nda savaşan muzaffer askerlerin torunları vardı

NOTLAR...NOTLAR...NOTLAR

* Eşref Kolçak ve Kenan Bal gibi tecrübeli isimlerin yanı sıra genç oyuncular da rol aldı. Oyuncular, kısa dramlarla savaşın gerçek yüzünü günümüze taşıdı.

* Mustafa Kemal'i Rutkay Aziz seslendirdiği filmde Çanakkale Savaşları konusundaki çalışmalarıyla tanınan 10 kişilik uzman grubun yanı sıra İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda'dan üç otoritenin de görüşlerine başvuruldu.

* Savaşın iki büyük komutanı olan Cevat Paşa ve Esat Paşa'nın görüntüleri de ilk kez bu filmde kullanıldı.

FİLMİN KÜNYESİ
Yönetmen: Ahmet Okur
Oynayanlar: Murat Ergür, Ebru Tekgündüz, Eşref Kolçak..
Resmi sitesi: http://www.sonkale.com/


Yorumları Göster
Yorumları Gizle