Gündem Haberleri

  'Son gün gösterilecek olması avantaj'

  Hürriyet Haber
  12.05.2011 - 14:22 | Son Güncelleme:

  Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacioğlu, Cannes Film Festivalinin, "Altın Palmiye" bölümünde yarışan Nuri Bilge Ceylan'in "Bir Zamanlar Anadolu'da" filminin son gün jürinin önüne çıkacak olmasını bir avantaj olarak değerlendirdi.

  Son gün gösterilecek olması avantaj

  'BİR ZAMANLAR ANADOLU' FİLMİNDEN FOTOĞRAFLAR

   FİLMİNİN TANITIM VİDEOSU - WEB TV

  Türkiye Standının sorumlusu olan yönetmen Boyacıoğlu, "Geçmişte örnekleri var. Son gösterilen 2-3 tane film ödül aldı. Umarım bu "Bir Zamanlar Anadolu'da"ya da yansır" dedi.

  Bu yıl 64'üncüsü düzenlenen Cannes Film Festivalinin Amerikalı ünlü oyuncu ve yönetmen Robert De Niro'nun başkanlığındaki jürisi, 21 Mayıs'ta Nuri Bilge Ceylan'ın "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmini izledikten sonra 22 Mayıs'ta "Altın Palmiye" kategorisinde ödül alan filmleri açıklayacak.

  Türk sinemasını tanıtmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğünün katkılarıyla açılan Türkiye Standına gelen sinema sektörü temsilcilerine, Türk sinemasından bazı örnekler içeren DVD ve kitap gibi malzeme dağıtılıyor.

  Bu yıl Türkiye açısından Cannes Film Festivalinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Boyacıoğlu, "Standımız birçok diğer ülkenin standına göre daha fazla ilgi görüyor. Bu yıl ülkemiz açışından Nuri Bilge Ceylan'in yarışma filmi yanında, festivalin klasikler bölümünde Türk sinemasının ilk yönetmenlerinden Lütfi Akad'ın "Hudutların Kanunu" filminin gösterilecek olmasının da ayrı bir önemi var" dedi.

  Fatih Akın'ın katkılarıyla restore edilen 1966 yapımı "Hudutların Kanunu"nun galası 14 Mayıs'ta yapılacak. Filmin oyuncularından Tuncel Kurtiz de bu amaçla iki günlüğüne Cannes'a gelecek.

  Cannes Film Festivalinde 2004'den bu yana oluşturulan "Klasikler" bölümünde her yıl gösterimi yapılan 10-12 film dünya sinemasına yeniden kazandırılıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı