GeriGündem Son dakika... İstanbul Valisi duyurmuştu! Havva enkazdan sağ çıkarıldı...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... İstanbul Valisi duyurmuştu! Havva enkazdan sağ çıkarıldı...

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın dakikalar önce "Az süre önce Havva isimli bir kızımızla AFAD kurtarma ekiplerimiz konuştular" diye duyurduğu Havva'dan güzel haber geldi. 5 yaşındaki Havva isimli küçük kız enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, az önce yaptığı açıklamada kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti 'Göçük altından sesler alıyoruz' dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kartal'da çöken binayla ilgili son bilgileri canlı yayında anlattı. Vali Yerlikaya, yıkılan binanın yanındaki Yunus Apartmanı'nın risk taşıdığını ve lazerle kontrol edildiğini söyledi. Sevindirici bir haber vermek istediğini aktaran Vali Yerlikaya, "Az süre önce Havva isimli bir kızımızla AFAD kurtarma ekiplerimiz konuştular. Şu anda konuşuyorlar. İnşallah sizlerin duasıyla, onların gayretleriyle; bu kızımız da dünkü Mahmut Tayyip gibi ona da kavuşacağız." diye konuşmuştu. Vali Yerlikaya'nın bu açıklamasından dakikalar sonra sevindirici haber geldi ve Havva'nın enkazdan sağ olarak çıkarıldığı öğrenildi. Enkazdan sağ kurtarılan Havva Tekgöz Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi.

Vali Yerlikaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Çevredeki komşu 7 bina boşaltıldı. Bunlardan birinin durumu farklı. Hemen enkazın, yıkılan binanın yanındaki 10 katlı Yunus Apartmanı. Bunun durumu risk arz ediyor... Çevre Bakanlığımızın teknik heyeti lazer yöntemiyle bu binanın durumu anbean kontrol altında tutuluyorlar. Neden? Çünkü arama kurtarma faaliyetini yürüten arkadaşlarımızın güvenliği, etrafımızda yaşayan insanların güvenliği adına bunu yapmak zorundayız. 

Üç kere kısa süreli de olsa bu durumu netleştirmek için de arama kurtarma faaliyetlerine kısa süreli ara verdik. Ama hemen bunu netleştirip risk tahlilini yapar yapmaz tekrar çalışmalara başlandı. 

BAKAN KURUM: GÖÇÜK ALTINDAN SESLER ALIYORUZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal'da çöken binaya ilişkin kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Bakan Kurum şunları söyledi:

"Alanın geneline baktığınızda maalesef ruhsat projelerinin dışında yapılmış yapılar var. Mevcutta zemin artı 5 olan ancak yerinde zemin artı 7, 9, 10 katlı binalar mevcut. Bizim için vatandaşımızın canlı, malı her şeyden önemli Riskli gördüğümüz alanda ne kadar bina varsa, kurtarma çalışmaları neticesinde bilirkişi raporları neticesinde işlemler yapılacak.

Şu anda ekiplerimiz çalışıyorlar. Göçük altından sesler alıyoruz, inşallah oradaki vatandaşlarımıza da hızlı şekilde kurtaracağız. Ekiplerimiz yoğun şekilde çalışacak. Bakın 13 vatandaşımızı kurtardık. Binada oturanların dışında misafir olarak gelenler de var. Hepsine ulaşacağız inşallah. Ekiplerimiz hızlı şekilde çalışıyor. Valiliğimiz bir saatte bir bilgilendirme yapıyor."

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Kartal'da çöken bina ile ilgili bilgi verdi

"EKİPLER HAVVA KIZIMIZLA KONUŞTULAR"

Şimdi size sevindirici bir haber vereyim. Az süre önce Havva isimli bir kızımızla AFAD kurtarma ekiplerimiz konuştular. Şu anda konuşuyorlar. İnşallah sizlerin duasıyla, onların gayretleriyle; bu kızımız da dünkü Mahmut Tayyip gibi ona da kavuşacağız. 

AFAD Başkanımız Mehmet bey, AFAD başkanlığımızın koordinesinde, bütün arama kurtarma ekipleri büyük bir azim içerisinde gayret gösteriyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, devamlı suretle hem bize desteklerini hem de burayı takiplerini her fırsatta bizler üzerinden eksik etmiyor

Herkesin duası burada. Tüm ülkemize güzle haberler vermek için arama kurtarma çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Son dakika... İstanbul Valisi duyurmuştu Havva enkazdan sağ çıkarıldı...Yorumları Göster
Yorumları Gizle