GeriGündem Son dakika... Trabzon'da üniversite kampüsünde yangın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Trabzon'da üniversite kampüsünde yangın

Trabzon'da Avrasya Üniversitesi'nin Yomra'daki kampüsünde yangın çıktı. Olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Alevlerin sardığı binada, derste olan üniversite öğrencileri ve çalışanların yangın alarmı butonuna basılarak tahliyesinin sağlandığı yangında, can kaybı ve yaralanan olmadı. Yangının kontrol altına alındığı belirtilirken bir anda binanın başka tarafında alevler yükselince kısa süreli panik yaşandı.

Yomra ilçesi, Sancak Mahallesi, Hükümet Caddesi'nde yer alan Avrasya Üniversitesi'nin kantin ve mutfak bölümünde saat 09.00 sıralarında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Alevler bir anda yalıtım kaplı olan yerleşke binasının dış cephesini sardı. Yangın sırasında derste olan öğrenciler, akademisyenler ve çalışanlar yangın butonuna basılıp alarm verilmesiyle tahliye edilirken, olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Yangın, itfaiye ekiplerinin yoğun müdahalesiyle söndürüldü. Öğrencilerin korku ve panik yaşadığı yangında, itfaiye ekipleri soğutma çalışmaları yaptı. Büyük çapta hasara neden olan yangınla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Yangın kontrol altına alınıp soğutma çalışmaları sürerken binanın başka bir bölümünde alevler yükselince panik yaşandı. 

Yangının çıkış nedeninin tespiti için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, yangınla ilgili şu açıklamayı yaptı:
''Saat 09.00 civarında mutfak kısmından çıktığı tahmin edilen bir yangın meydana gelmiştir. Dış kaplamadan ötürü de yangın kaplamıştır. Ama çok şükür can kaybımız, yaralanma söz konusu değildir. öğrencilerimiz ile çalışan personelimiz tamamen tahliye edilmiştir. Yangın tamamen kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Yakın zamanda o bölgeyi iptal edip, diğer kısımlarda eğitim-öğretime devam edeceğiz. Yanan bölümler kullanılamaz halde.''

İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANI: YANGININ ELEKTRİK KONTAĞINDAN ÇIKTIĞI TAHMİN EDİLİYOR

Trabzon Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Fahri Kaplan, binanın dış yüzeyindeki strafor nedeniyle yangının kısa sürede büyüdüğünü belirterek, “Yomra ilçesi sahil kısmında üniversitede sabah 09.09 sıralarında bir ihbar geldi. Bizde ekiplerimizle yola çıktık. İlk müdahaleyi Arsin grubumuz yaptı. Saat 09.09’da başlayan yangın dış yüzey yangını olarak gerçekleşti. Strafora bağlı bir yangın oldu. Yangının elektrik kontağında çıktığı tahmin ediliyor. Elektrik kontağına kablo ile taşınan kıvılcımlar 6 ve 7. kattaki odalara intikal ediyor, oradan da dış yüzeye intikal ediyor. Neticede strafor tutuşmasıyla beraber binanın kaplaması yanıyor. Can kaybı yok. Müdahaleyi zamanında ve yerinde yaptık. Soğutma çalışmalarımız da bitti. Tedbir amaçlı 2 ekibimiz akşama kadar burada bekleyecek. Strafor sinsidir bir yapıya sahiptir. Bir kıvılcım aldığı zaman anında yürür ve tutuşur” ifadelerini kullandı.

VALİ USTAOĞLU: YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, yangının sabah saatlerinde Avrasya Üniversitesi, Erdoğan Bayraktar Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nde çıktığını, öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin hızlıca tahliye edildiğini belirterek, "Yangında herhangi bir yaralanma ve bir dumandan etkilenen olmadı. Öğrenciler, akademisyenler hızlıca tahliye dildi. Ekiplerimiz müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı" dedi.

Öte yandan, yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için başlatılan soruşturma sürerken, AFAD ve Kızılay ekipleri ise, tedbir amaçlı yerleşke bölgesinde bekletiliyor.

Son dakika... Trabzonda üniversite kampüsünde yangın
ÖĞRENCİLER KORKU DOLU ANLARI ANLATTI

Söndürülen yangının ardından öğrenciler yaşadıkları korku dolu anları anlattı. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencisi Gaye Kurt, "Yangın olduğu sırada dersteydik, hoca yeni derse başlamıştı. Bir anda yüksek bir ses duyduk. O andan itibaren cama ilerledik sınıfça. Bahçedekiler 'Okulu boşaltın' diye bağırıyorlardı. Biz de can havliyle koştuk merdivenlere, çıktığımızda okulun yan tarafı alev almış yanıyordu. Herhangi bir siren sesi duymadık, insan sesleri, insan çığlıkları duyduk sadece. 'Hemen boşalt, çabuk boşalt' tarzı sesler duyduk" ifadelerini kullandı.

REKTÖR: BİNADA EĞİTİME ARA VERMEK DURUMUNDA KALABİLİRİZ

Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan, bir süre başka binada eğitim görüleceğini belirterek, "Bizim diğer kampüslerde yeteri kadar yerimiz var, hali hazırda bir kampüs inşaatımız devam ediyor. Onu da kısa bir zamanda bitirip, öğrencilerimizi o tarafa alabiliriz. Burada da çok kısa sürede dış cephe çalışmalarını bitirip eğitimin aksamaması için çalışacağız. Kısa süre bir ara vermek durumunda kalabiliriz ama önemli olan herhangi bir şekilde bir cana zarar gelmemesi. Gerisi telafi edilir" dedi.

Yangında öğrencilerin hızla tahliye edildiğini belirten Prof. Dr. İnan, "Derste olan hocalarımız vardı, arada olan öğrencilerimiz vardı. Yangın başladıktan hemen sonra iyi bir tahliye gerçekleşti. Ben geldiğimde bina yanar vaziyetteydi" diye konuştu.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle