GeriGündem Son dakika... THY'den türbülans açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... THY'den türbülans açıklaması

Son dakika... THY'den türbülans açıklaması

Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçağın, New York Havalimanı'nda, meydana yaklaşma sırasında türbülansa girmesi sonucu 28 yolcu ve 2 kabin personeli hafif şekilde yaralandı.

Türk Hava Yolları Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, TK 01 sefer sayılı İstanbul - New York uçuşunu icra eden TC-JJG kuyruk kodlu uçağın, New York meydana yaklaşma sırasında öngörülemeyen olumsuz hava koşullarına (türbülans) maruz kaldığı belirtildi.

New York'a giden THY uçağı türbülansa girdi

THY'den olayla ilgili yapılan açıklama şöyle:

TK 01 sefer sayılı İstanbul (IST) – New York (JFK) uçuşumuzu icra eden TC-JJG kuyruk kodlu uçağımız, New York meydana yaklaşma sırasında öngörülemeyen olumsuz hava koşullarına (türbülans) maruz kalmıştır. 326 yolcumuz ve 18 kişilik uçuş ekibimizin bulunduğu uçağımızda, türbülans nedeniyle 28 yolcumuz ve 2 kabin personelimiz hafif şekilde yaralanmıştır. Uçuşumuzda görevli, deneyimli ekibimizin idaresinde uçağımız JFK meydana inişini sorunsuz şekilde gerçekleştirmiş, durumdan etkilenen 28 yolcumuz ve 2 ekip aradaşımız kontrol amacıyla hastaneye sevk edilmiştir.

Hastaneye sevk edilen 28 yolcumuzdan 18’i tedavilerinin ardından taburcu edilmiş, 10 yolcumuzun kontrolleri ise devam etmektedir.

Uçuş ve yolcu güvenliğini her zaman ön planda tutan Türk Hava Yolları, yaşanan olay nedeniyle büyük üzüntü duymaktadır.

Yolcularımızın ve ekibimizin sağlık durumu yakından takip edilmektedir.

TK 12 sefer sayılı New York (JFK) - İstanbul (IST) uçuşu hakkında

New York meydana yaklaşma sırasında öngörülemeyen olumsuz hava koşullarına (türbülans) maruz kalan, TC-JJG kuyruk kodlu uçağımızda gerçekleştirilen teknik incelemelerde herhangi bir aksaklık görülmemiştir. Uçağımız, TK12 sefer sayılı New York (JFK) – Istanbul (IST) seferimizi icra etmek üzere planlanan tarife saatinde havalanmıştır.

TÜRBÜLANS NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Uçağın seyir halinde olduğu yükseklikteki ani sıcaklık değişimleri, dünyaya hâkim olan rüzgâr hareketleri, sıcak ve soğuk hava kütlelerinin ani yer değişimleri hızlı ve beklenmeyen şiddetli rüzgâr kaymalarına neden oluyor. Bu beklenmedik rüzgârlar, son teknoloji de olsa uçaklarda, farklı şiddetlerde sarsıntılara neden olabiliyor. Özellikle mevsim geçişlerinin olduğu dönemlerde türbülanslarda bir artış görülüyor. 

HAVADAKİ ANİ DEĞİŞİKLİKLER ÖNGÖRÜLEMEYEN TÜRBÜLANS RİSKİ TAŞIYOR

Gökyüzündeki tüm hava hareketleri uçuş öncesinde ve sırasında uçuş kontrolörleri ile pilotlar tarafından yakından izleniyor. Seyahatin konforu için havadaki gelişmelere göre uçağın rotasında değişiklikler yapılıyor ancak ani değişimlerde işler biraz daha zorlaşıyor. Öngörülemeyen türbülanslar pilotlara yeni rota için yeterli zaman bırakmayabiliyor ve bu durum yolcular için seyahati olumsuz bir deneyime dönüştürebiliyor.

PİLOTLAR DENEYİMLİ, UÇAK TEKNOLOJİSİ BU DURUMA HAZIR

Havayolu pilotları gökyüzünde yaşanabilecek tüm olumsuz senaryolar için sıkı bir eğitim sürecinden geçiyor. Dünyanın en iyi uçuş eğitim merkezine sahip havayolu şirketleri arasında olan Türk Hava Yolları da hem kendi pilotlarını hem de farklı havayolu pilotlarını bu durumlar için eğitiyor. Türbülans uçak üreticilerinin de göz önünde bulundurduğu bir durum. Bu nedenle uçaklar üretimde ciddi testlerden geçiriliyor ve üretim teknolojileri türbülansı endişe verici bir durum olmaktan çıkarıyor.

KEMERLERİ BAĞLAYIN, ARKANIZA YASLANIN

Araştırmalar ve istatistikler havayolunun en güvenli seyahat tercihi olduğunu gösteriyor. Öngörülemeyen şiddetli rüzgârlarda dahi kabin ekibinin uçuş emniyeti ile ilgili yönlendirmelerine uyarak seyahati güvenle tamamlamak mümkün. Türbülans sırasında bir numaralı kural ise yolcunun koltuğunda oturuyor ve emniyet kemerinin bağlı durumda olması. Eğer yolcu beraberinde bir bebek/çocuk yolcu ile seyahat ediyorsa, minik yolcu da kabin ekibinin sağlayacağı özel koltukta güvenli şekilde seyahat edecektir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle