Gündem Haberleri

  Son dakika... Tartışılan madde için Adalet Bakanı'ndan yeni açıklama

  Hürriyet Haber
  26.12.2017 - 11:11 | Son Güncelleme:

   Adalet Bakanı Gül, 696 sayılı KHK'nın 121. maddesiyle ilgili tartışmalara yönelik açıklama yaptı. Gül, "Darbe ne zaman bastırıldı? 15 Temmuz'da başladı, 2 saat sonra 16 Temmuz oldu. 16 Temmuz'da bu darbe bastırıldı. Dolayısıyla bu kanunda da 'bastırılması kapsamında' dediğine göre, bunu sonraki tarihlere, bugüne getirecek hiçbir şekilde bir düzenleme yok" dedi.

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 696 sayılı KHK'deki 121. maddenin 15 ve 16 Temmuz 2016 günlerini kapsadığını belirterek, "Şu anda darbe devam etmiyor. Darbe ne zaman bastırıldı? 15 Temmuz'da başladı, 2 saat sonra 16 Temmuz oldu. 16 Temmuz'da bu darbe bastırıldı. Dolayısıyla bu kanunda da 'bastırılması kapsamında' dediğine göre, bunu sonraki tarihlere, bugüne getirecek hiçbir şekilde bir düzenleme yok." dedi. Gül'ün sözlerinden satır başları şöyle:

  -Buna yönelik eleştirilerin, farklı yerlere çekmenin çok iyi niyetli olmadığını düşünüyorum. Ya iyi niyetli okumamadır ya da metnin hiç okunmadığı anlamına geliyor."

  -Burada, 'Acaba gündelik hayatta, ülkemizin farklı yerlerindeki terör eylemlerini bastıranlar da mı sorumsuz olacak' şeklinde bir okuma, doğru okuma değildir.

  -Düzenleme yeni değil sadece siviller eklendi.

  -Kastedilen terör eylemi darbe girişimidir.

  -Milis yorumları için hukuki dayanak yok.

  -(CHP'nin 695 ve 696 sayılı KHK'lerle ilgili Anayasa Mahkemesine başvuru yapacağını açıklaması) Anayasa'nın hükmü açık. Bir Anayasa denetimine gidilemeyeceğine yönelik durum söz konusudur. Bu tür çabaların, beyhude çabalar olduğunu ifade etmek isterim. Bizim, sınırımız hukuk. Anayasa çerçevesinde tüm işlemler yapılmıştır.

   'TEK TİP KIYAFET'

  Adalet Bakanı Gül, KHK ile yapılan "tek tip kıyafet" düzenlemesine ilişkin, "Kapsamı duruşmalarla sınırlı olmak üzere, cezaevlerinde uygulanmayacak. Kanun bir ay içerisinde bir yönetmeliğin çıkarılması hususunda bir düzenleme getirdi. Bir ay içerisinde yönetmelik çıktıktan sonra da yürürlüğe girecek bu uygulama." dedi.

  TARTIŞILAN MADDE NE?

  696 sayılı KHK ile "darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket edenlere resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın cezai sorumsuzluk" getirildi.

  696 sayılı KHK ile Olağanüstü hal uygulamalarının uygulanmasına ilişkin 8 Kasım 2016'da çıkarılan yasanın 37. maddesine ek yapıldı.

  Bu maddeye bir 'fıkra' ekleyerek şöyle denildi: "Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır."

  Ayrıntılar geliyor

  MHPli vekilden KHK çıkışı: Hukuk devleti tabutuna son çivi çakılıyorMHP'li vekilden 'KHK' çıkışı: Hukuk devleti tabutuna son çivi çakılıyor

  Son dakika... AK Parti Sözcüsünden tartışılan düzenleme hakkında açıklamaSon dakika... AK Parti Sözcüsü'nden tartışılan düzenleme hakkında açıklama

  Flaş gelişme... Bahçeli Gülü eleştirdiFlaş gelişme... Bahçeli Gül'ü eleştirdi

  KHK rejimiKHK rejimi

  CHPden tartışılan madde için flaş hamleCHP'den tartışılan madde için flaş hamle

  Abdullah Gülden dikkat çekici KHK paylaşımı: Kaygı vericiAbdullah Gül'den dikkat çekici KHK paylaşımı: Kaygı verici

  Barolardan yeni KHK itirazı... Vatandaş vatandaşa kırdırılırBarolardan yeni KHK itirazı... 'Vatandaş vatandaşa kırdırılır'

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (26.12.2017)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı