Gündem Haberleri

  Son dakika... Şırnak'ta askeri helikopter düştü: 13 asker şehit

  Uğur ERGAN/ ANKARA - Felat BOZASLAN- Ahmet ÜN- Sekvan KÜDEN/DHA
  31.05.2017 - 21:43 | Son Güncelleme:

  Şırnak Kato Dağı’ında PKK’lı teröristlere yönelik başlatılan operasyonu sürdüren askerlerin bulunduğu helikopter düştü. Kazada operasyonları yöneten Tümgeneral Aydoğan Aydın ile 12 asker şehit oldu. Tümgeneral Aydın ve askerlerin Beytüşebap’ta iftardan sonra Şenoba’ya döndüğü ve helikopterin Şenoba’dan yeniden havalandıktan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak düştüğü belirtildi. Kazada şehit olan Tümgeneral Aydın, askeri çok sevdiği, onlarla birlikte oturup yemek yediği, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki iç hizmet harekatlarında askerle birlikte cephede savaştığı için "Asker Aydoğan" lakabıyla anılıyordu.15 Temmuz sonrası bir üst rütbeye tümgenaralliğe terfi ederek 23. Jandarma Tümen Komutanlığı'na atanmıştı.

   ŞIRNAK Şenoba’da dün akşam saatlerinde düşen helikopterde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) uzun süreden beri Kato Dağı’nda terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonunu yöneten 23. Tümen Jandarma Sınır Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın ile birlikte tümende üst düzey görev yapan rütbeli subaylar dahil 13 asker şehit düştü.

  Tümgeneral Aydın ve silah arkadaşlarının Beytüşebap’ta iftarını açtıktan sonra Şenoba’ya geri döndüğü öğrenildi.

  Şırnak Valiliği’nin açıklamasına göre Cougar tipi Helikopter Şenoba’dan üs bölgelerini denetlemek için yeniden havalandıktan yaklaşık 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Helikopterin radarda kaybolmasından kısa süre sonra düştüğü anlaşıldı. Kurtarma ekipleri kaza yerine ulaştıktan sonra ilk etapta 11 şehidin cenazesine ulaşıldı. Ardından 2 şehidin cenazesi de bulundu.

  Son dakika... Şırnakta askeri helikopter düştü: 13 asker şehit
  İNCELEME DEVAM EDİYOR

  Genelkurmay’ın açıklamasında, “Şırnak/Şenoba Tugay Komutanlığı’ndan kalkan ve 13 personelimizin bulunduğu AS 532 COUGAR tipi bir helikopter, kalkışından kısa bir süre sonra, ilk alınan bilgilere göre, yüksek gerilim hatlarına takılması sonucunda saat 20.55 sularında kaza kırıma uğramıştır. Olayla ilgili inceleme devam etmektedir. Helikopterdeki kahraman silah arkadaşlarımızın şehit olduğu bilgisi alınmıştır. Şehit olan silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına, TSK ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz” denildi.

  Son dakika... Şırnakta askeri helikopter düştü: 13 asker şehit
  ASKERLER VE RÜTBELERİ

  Şehit düşen askerler ve rütbeleri de şöyle:
  “Tümgeneral Aydoğan Aydın, Albay Oğuzhan Küçükdemirkol, Albay Gökhan Peker, Yarbay Songül Yakut, Binbaşı Koray Onay, Yüzbaşı İlker Acar, Yüzbaşı Nuri Şener, Başçavuş Mehmet Erdoğan, Uzman Çavuş Zeki Koç, Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak, Pilot Üsteğmen Abdülmuttalip Kesikbaş, Başçavuş Fevzi Kıral, Piyade Uzman Çavuş Hakan İncekal.”

  Helikopteri uçuran mürettebatın da iki pilot ve bir teknisyenden oluştuğu öğrenildi.

  Son dakika... Şırnakta askeri helikopter düştü: 13 asker şehit

  23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı askerleri Kato Dağı’nda. 

  Şırnakta düşen askeri helikopterin enkazı görüntülendiŞırnak'ta düşen askeri helikopterin enkazı görüntülendi

  GÖZALTINA ALINMIŞ, DAHA SONRA TERFİ ETMİŞTİ

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kato Dağı’nda PKK’lı teröristlere yönelik 19 Nisan’da başlatılan ve Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın sevk ve idaresinde yürütülen “Şehit Binbaşı Ahmet Karaman-2” operasyonun devam ettiği bölgede incelemede bulunduğu sırada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a operasyon hakkında bilgi vermişti. Bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tümgeneral Aydın ile de telefonda görüşmüştü.

  Tümgeneral Aydoğan Aydın, tuğgeneralken 15 Temmuz 2016’da darbe teşebbüsü sırasında Güneydoğuda teröristlerle mücedele eden birliğinin başındayken, isminin sehven darbecilerin hazırladığı listede yer alması nedeniyle görevden alınmış, soruşturmanın ardından suçsuz olduğu belirlenerek, bir üst rütbeye tümgenaralliğe terfi etmiş ve 23. Jandarma Tümen Komutanlığı’na atanmıştı.

  Türkiyede bir ilki gerçekleştirmişti: Yarbay Songül Yakut da şehit olduTürkiye'de bir ilki gerçekleştirmişti: Yarbay Songül Yakut da şehit oldu

  Cougar helikopterlerinin ülkemizdeki üç kazasında 28 asker şehit olduCougar helikopterlerinin ülkemizdeki üç kazasında 28 asker şehit oldu

  Şehit komutandan duygulandıran şiirŞehit komutandan duygulandıran şiir

  Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın 3 gün önce Cumhurbaşkanı ile görüşmüştüŞehit Tümgeneral Aydoğan Aydın 3 gün önce Cumhurbaşkanı ile görüşmüştü
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı