GeriGündem Kabus geri döndü...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kabus geri döndü...

Kabus geri döndü...

Çorum'da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle tedavi gören 48 yaşındaki Meryem Koçak hayatını kaybetti.

Dodurga İlçesi’ne bağlı Dikenli Köyü’nde oturanÿiki çocuk annesi Meryem Koçak, iddiaya göre geçtiğimiz Cuma günü halsizlik ve kanama şikayetiyle Dodurga İlçe Devlet Hastanesine götürüldü. Yapılan müdahale sonrasında Koçak, evine gönderildi. Ancak Meryem Koçakın kanamaları artarak devam edince yakınları bir kez daha Dodurga İlçe Devlet Hastanesine götürdü. Bu kez doktorlar kene ısırmasına bağlı oluşan KKKA hastalığından şüphelenerek Koçak’ı Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk etti. Burada yapılan muayenede Koçak’ın vücudunda kene ısırmasına dair bir iz bulamadı. Ancak kadın KKKA şüphesiyle tedavi altına alındı. Yapılan tedaviye rağmen Koçak dün hayatını kaybetti. Koçak’ın kesin ölüm nedeninin yapılan tetkiklere göre labaratuvar sonucuyla belli olacağı belirtildi.

Öte yandan bu sabah cenazeyi almak için Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelen Meryem Koçakın yakınları, iddiaya göre 8 saat boyunca İl Sağlık Müdürlüğünden gelecek ekibi bekledi. Meryem Koçakın eşi İsmail Koçak, sağlık ekibinin geç gelişine tepki göstererek, "Bir oraya gönderiyorlar bir oraya gönderiyorlar. Bu adamlar neden bu saate kadar bekletiyorlar, bize neden eziyet ediyorlar?" dedi.

TÜRKİYE’DE RİSKLİ İLLER

Türkiye’de 11 Mayıs 2016 itibariyle 9 bin 854 Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakası görüldü. Bu vakalardan 471’i ölümle sonuçlandı. Vakalar özellikle Kelkit Vadisi olarak adlandırılan coğrafik alanda yoğun olarak görülürken 2015 yılında hastalığın görülme sıklığının 100 binde 0.92 olan Türkiye ortalamasının üzerinde 22 il belirlendi. Bu iller sırasıyla Gümüşhane, Tokat, Bayburt, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Çorum, Sivas, Amasya, Tunceli, Bingöl, Çankırı, Giresun, Kırşehir, Artvin, Kastamonu, Kars, Samsun, Ordu, Muş, Kırklareli, Bilecik şeklinde sıralandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle