GeriEğitim KPSS P1-P2-P3 sonuçları yayımlandı! KPSS tercihleri ne zaman başlayacak?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KPSS P1-P2-P3 sonuçları yayımlandı! KPSS tercihleri ne zaman başlayacak?

KPSS P1-P2-P3 sonuçları yayımlandı! KPSS tercihleri ne zaman başlayacak?

KPSS sonuçları dün mesai bitimine yakın adayların erişimine açıldı. Kamu dairelerinde görev almak isteyen binlerce adayın merakla beklediği KPSS P1-P2-P3 sonuçlarını erişime açan ÖSYM, tercih dönemine dair detayları ise ilerleyen günlerde paylaşacak. Peki, sonuçları açıklanan KPSS tercihleri ne zaman yapılacak? İşte, o detaylar

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans sonuçları ÖSYM tarafından erişime açıldı. ÖSYM, resmi sayfası aracılığıyla KPSS Lisans ile ÖABT sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Memur adayları, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile KPSS sonuçlarını görüntüleyebilir.

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen 2018-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans sonuçları, ÖSYM tarafından adayların erişimine açıldı. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte beklenti içinde olan vatandaşlar kendi sonuçlarını sorgulamak için araştırma yapmaya başladı. Günlerdir heyecanla beklenen sonuçlar, "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinden gerekli bilgiler yazılarak öğrenilebilir. İşte, KPSS sonuç açıklama sayfası...

TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

KPSS tercihleri hakkında herhangi bir açıklamada bulunmayan ÖSYM'nin, ilerleyen günlerde tercih kılavuzunu yayımlaması bekleniyor. Kılavuz yayımlanır yayımlanmaz haberimize eklenecektir.

30 BİNE YAKIN ADAY ÖABT SINAVINA GİRMEDİ

Öğretmenlik görevini ifa edebilmek için ÖABT sınavına katılım gösteren aday sayısı 276 bin olarak kayıtlara geçti. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne katılım göstermeyen adaylar ise 30 bin olarak kayıtlara yansıdı. 

SINAV SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

ÖSYM tarafından 2018-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans sonuçları açıklandı. Sonuçlara "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinden ulaşılabiliyor.

ÖSYM, duyuruyu şu şekilde yaptı;

2018- KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi) ve 2018-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Sınavlarına ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınav sonuçlarına 29 Ağustos 2018 tarihinde  saat 17.00'den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilir.

SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

TOPLAM 1 MİLYON 175 BİN KİŞİ SINAVA GİRDİ

Bu yıl KPSS Genel Yetenek Genel Kültür sınavına giren aday sayısı, 1 milyon 175 bin kişi olarak açıklandı.Bu rakam eğitim bilimleri sınavı için 416 bin, alan bilgisi için 210 bin olarak açıklandı.

DHBT YIL SONUNDA, ÖABT AĞUSTOS AYINDA

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) yıl sonunda, 9 Aralık Pazar günü uygulanacak. DHBT sınavında adaylara, İslam İnanç Esasları, İslam İbadet Esasları, Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi), Tefsir, Fıkıh gibi sorular yöneltilecek.

ORTAÖĞRETİM (LİSE) KPSS NE ZAMAN?

Lisans mezunlarına yönelik yapılacak olan KPSS sınavına ait başvuruların tamamlanmasının ardından gözler, ortaöğretim yani lise mezunu vatandaşların ter dökeceği 2018 KPSS Ortaöğretim sınavına çevrildi.  ÖSYM'nin yayınladığı sınav takvimine göre; Ortaöğretim KPSS sınavı, 7 Ekim 2018 tarihinde yapılacak. Bu sınav için adayların başvuruları 3 Temmuz ve 19 Temmuz 2018 tarihleri arasında ÖSYM'nin AİS sistemi üzerinden yapacak.

Öte yandan söz konusu 2018 KPSS Ortaöğretim sınavının sonuçları ise 8 Kasım 2018 tarihinde açıklanacak. Sonuçlar açıklandığı zaman, adaylar sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (29.08.2018-2)İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle