GeriGündem Son dakika... Esenyurt'da sokak ve caddelerde çatlaklar oluştu... Çok sayıda bina boşaltıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Esenyurt'da sokak ve caddelerde çatlaklar oluştu... Çok sayıda bina boşaltıldı

Esenyurt'ta çatlaklar ve çökme nedeniyle trafiğe kapatılan Orhan Gazi Caddesi ve tahliye edilen 9 katlı binanın çevresindeki bazı binalar boşaltıldı. Ekipler herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için sokak ve caddeyi trafiğe kapatarak, iş yerleri ve binaları boşalttı. Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Esenyurt'ta çatlaklar ve çökme sebebiyle trafiğe kapatılan Orhan Gazi Caddesi ve tahliye edilen 9 katlı binanın çevresindeki 25 apartmanın emniyet amaçlı tahliye edildiğini bildirdi. CNN TÜRK muhabiri Fulya Öztürk ise "250 hane yani 500’den fazla kişi şuan evine giremiyor" ifadelerini kullandı.

Çatlaklar ve çökme nedeniyle trafiğe kapatılan Orhan Gazi Caddesi'nde, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediye ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

Çalışmaların koordineli şekilde sürdürülebilmesi için olay yeri yakınındaki Şair Fevzi Kutlu Kalkancı İlkokulu'nda kriz masası kurulurken, çevredeki bazı binalar da tedbir amaçlı tahliye edildi.

Polis ekipleri herhangi bir aksaklık yaşanmaması için bölgede güvenlik önlemi aldı.

Boşaltılan binalarda oturan vatandaşların olay yerindeki bekleyişi sürüyor.

Son dakika... Esenyurtda sokak ve caddelerde çatlaklar oluştu... Çok sayıda bina boşaltıldı

ESENYURT BELEDİYE BAŞKANI BOZKURT: HERHANGİ BİR KAYMA GÖRMEDİK

Konuya ilişkin gazetecilere açıklamada bulunan Kemal Deniz Bozkurt, vatandaşların zarar görmemesi için boşaltma kararı aldıklarını ve çatlaklara ilişkin araştırmalarının devam ettiğini belirtti.

"Valiliğimiz kimsenin zarar görmemesi açısından, emniyeten vatandaşlarımızın evlerine girmesini istemiyor. Bütün gece boyunca çalışma devam edecek." diyen Bozkurt, sahanın emniyete alınması için iş makinalarının sabaha kadar çalışacağını aktardı.

Kemal Deniz Bozkurt, binalara cihazlar yerleştirildiğini ve herhangi bir kayma olup olmadığına dair ölçümlemeler yaptıklarını ifade ederek, önceki ölçümlemelerde kayma olduğunu ancak 8 saattir her yarım saatte bir yaptıkları ölçümlemede herhangi bir kayma görmediklerini kaydetti.
Esenyurt Belediye Başkanı Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

Son dakika... Esenyurtda sokak ve caddelerde çatlaklar oluştu... Çok sayıda bina boşaltıldı

"Şu anda bir sorun gözükmüyor. Fakat süreci yarından sonra netleştireceğiz. Yarın inşallah valilikle birlikte kararı vereceğiz. Bunun dışında acil bir şey yok. Vatandaşlarımız bu gece evlerine giremeyecekler emniyetten dolayı. Belediyemizin bütün ekipleri burada. Vatandaşlarımızın bu gece en azından acil ihtiyaçlarını giderecek şekilde onlara hizmet edecekler. Zabıta birimimiz aşağı yukarı 100 personeliyle burada. Birim amirlerimiz burada. Başkan yardımcılarımız ve ben buradayız. Vatandaşlarımızın hizmetindeyiz. 25 civarında apartman tahliye edildi. Bunların çoğu somut bir risk olduğu için değil emniyet amaçlı tahliye edildi."

Çatlaklar ve çökme nedeniyle trafiğe kapatılan Orhan Gazi Caddesi'nde, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediye ekiplerinin çalışmaları sürüyor.
Çalışmaların koordineli şekilde sürdürülebilmesi için olay yeri yakınındaki Şair Fevzi Kutlu Kalkancı İlkokulu'nda kriz masası kurulurken, çevredeki bazı binalar da tedbir amaçlı tahliye edildi. Polis ekipleri herhangi bir aksaklık yaşanmaması için bölgede güvenlik önlemi aldı.

Son dakika... Esenyurtda sokak ve caddelerde çatlaklar oluştu... Çok sayıda bina boşaltıldı

"BİZ ÜSTÜMÜZE HİÇBİR ŞEY ALMADAN ÇIKTIK"

Evinde çatlaklar oluşan ve bekleyişi süren Emrah Topal, hazırlıksız çıktıklarını belirterek, "Yolların hepsi kapatıldı. İncelemeler yapıldı. Saat 7'den beri bizi çıkartırlar. İki saat sonra gereken açıklamayı yapacağız, dediler. Biz üstümüze hiçbir şey almadan çıktık. Benim 6 yaşında çocuğum var, bekliyoruz." dedi.

Orhan Kazım ise "Ufak bir çatlak vardı. Gittikçe biraz daha büyüdü. Tehlike oluşabilir diye her tarafı kapattılar." ifadelerini kullandı.

"30'DAN FAZLA BİNA BOŞALTILDI"

CNN TÜRK muhabiri Özgür Deniz Kaya Esenyurt'ta yaptığı açıklamada, "30'un üzerinde binada tahliye işlemleri gerçekleştirildi. Yolun üzerinde kısım kısım çatlaklar var. Binalarda ve merdivenlerde çatlaklar. İstanbul Valiliği ve AFAD ekipleri hazır bekliyor. Yüzlerce daire sakini de ekiplerin açıklama yapması bekleniyor. 2 cadde ve bir sokakta binalar boşaltıldı." ifadelerini kullandı.

Son dakika... Esenyurtda sokak ve caddelerde çatlaklar oluştu... Çok sayıda bina boşaltıldı

Drone ile yapılan çekimlerde, çatlak ve çökme oluşan sokaktaki büyük inşaat alanı dikkat çekti

Kaya, son durumu şöyle anlattı:

"Hareketli dakikalar yaşanıyor. Yüzlerce kişi evlerinden aşağı indi. Kimileri arabalarında ısınmaya çalışıyor kimileri ise yakınlarına gitti. Buradaki binanın çatlaklarla oluşması sonucunda tahliye edildiğini, çatlaklarınsa Ertuğrul Gazi Caddesi'ndeki bir yolun üzerindeki çatlaklardan meydana geldiğini üdşünüyoruz. Valilik de buna benzer bir açlıklama yaptı. Çevre sakinleri, Ertuğrul Gazi caddesi üzerindeki bu çatlakların yeni oluşmadığını yaklaşık 15 gündür bu çatlakların gitgide büyüdüğünü, binalarda da bu çatlaklardan oluştuğunu söylüyorlar. Ancak yetkililer hemen aşağıdaki Orhan Gazi Caddesi'ndeki 9 katlı bir binada çatlakların oluşması ve bazı binalarda kaymaların olduğu iddiasıyla başka binalarda da tahliye işlemlerini tamamladı. 30'un üzerinde binada tahliye işlemi tamamlandı. Yüzlerce kişi genç, yaşlı sokağa dökülmüş durumda. Çok sayıda kişi evlerini boşaltmış durumda. Asfaltların üzerinde, binalarda, merdivenlerin üzerinde çatlaklar var. İstanbul Valiliği, AFAD ekipleri, itfaiye ve ambulanslar burada hazırda bekliyor. Sayabildiğimiz kadarıyla 30'un üzerinde bina da bolaştılmış durumda. Yüzlerce daire sakini de ekiplerin açıklama yapmasını bekliyor."

"250 HANE, 500'DEN FAZLA KİŞİ..."

CNN TÜRK muhabiri Fulya Öztürk de şu bilgileri paylaştı:

"Çevre sakinleri Esenyurt, Güzelyurt Mahallesinin bir haftadır zeminde hareketlenmeler olduklarını söylüyor. Gözler Güzelyurt mahallesindeki dev inşaat alanına çevrildi. İncelemeler devam ediyor. 34 bina boşaltıldı. 250 hane yani 500’den fazla kişi şuan evine giremiyor. Vatandaşların kimisi akrabalarının yanına gitti kimi ise okula getirildi. Kriz merkezi oluşturuldu. 100’den fazla aile burada bekliyor. Belediye mobil büfe getirdi, sıcak çay, çorba servisi yapılıyor. Vatandaşlar tedirgin, okulda, sınıfın içinde bekliyorlar. "

Son dakika... Esenyurtda sokak ve caddelerde çatlaklar oluştu... Çok sayıda bina boşaltıldı

VALİLİKTEN İLK AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği'nden konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

"Esenyurt İlçemiz Güzelyurt Mahallesi Organgazi Caddesi'nde ve cadde üzerindeki 8 katlı bir binada meydana gelen çökme ve çatlaklar sebebiyle yol trafiğe kapatılmış olup, bina da tedbir amacıyla tahliye edilmektedir.

Olay mahalinde AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve ilgili kurumlarımızın teknik ekipleri gereken tedbirleri almaya başlamışlardır."

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle