GeriGündem Erzurum'da 17 Nisan'da kaybolan Furkan'dan acı haber geldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erzurum'da 17 Nisan'da kaybolan Furkan'dan acı haber geldi

Erzurum'da 17 Nisan'da kaybolan Furkan'dan acı haber geldi

Kaybolduktan 20 gün sonra cansız bedeni Karaçoban ilçesine bağlı Zübeyir Mahallesi'nin Kom mevkiinde bulunan Furkan Yiğit'in yakınları çocuğun açlıktan öldüğünü iddia etti. Erzurum Valisi Okay Memiş ise, Karaçoban ilçesinde kaybolan 4 yaşındaki Furkan Y'nin cansız bedenine ulaşılmasına ilişkin, "Cesedin bulunduğu yer daha önce teknolojik imkanlarda kullanılarak, jandarmanın droneleriyle çok detaylı şekilde tarandı." dedi.

AÇLIKTAN MI ÖLDÜ ?

Kaybolduktan 20 gün sonra cansız bedeni Karaçoban ilçesine bağlı Zübeyir Mahallesi'nin Kom mevkiinde bulunan Furkan Yiğit'in yakınları çocuğun açlıktan öldüğünü iddia etti.

Önce ayakkabısı, 20 metre uzaklıkta da cansız bedeni bulunan Yiğit'in kaldırıldığı Karaçoban Devlet Hastanesi morgunda ön otopsisi yapıldı.

Morgdan cenazesinin çıkarıldığı sırada anne Gülperi Yiğit'in ağıtları yürekleri burktu. Anne Gülperi Yiğit, "Beni de götürün. Orası çok soğuk. Yavrum Furkan" diye gözyaşı döktü. Yiğit'in cenazesi kesin ölüm nedeninin belirlemesi için Erzurum Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Erzurumda 17 Nisanda kaybolan Furkandan acı haber geldi

ERZURUM VALİSİ OKAY MEMİŞ'TEN AÇIKLAMA

Vali Memiş, Valilikte düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, 17 Nisan Çarşamba günü kaybolan Furkan Y'nin sabahın erken saatlerinde ölü olarak bulunduğunu söyledi.

Yaklaşık 20 günlük süreçte Valilik, İl Jandarma ve İlçe Jandarma ile Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle konuyu detaylı araştırıp, soruşturduklarını ifade eden Memiş, şöyle konuştu:

"Aynı zamanda AFAD, 112 Acil Sağlık ekipleri ile köydeki diğer vatandaşlarla beraber 24 saat esasına dayalı olarak gece gündüz çocuğumuzun bulunması için büyük çaba sarf ettik. Biliyorsunuz, muhtelif senaryolar üzerinde duruldu. Aile bireylerinin çelişkili ve değişik ifadeleri vardı, konu aynı zamanda savcılığımız tarafından da tabii ki soruşturulmaktadır. Biz bütün ihtimalleri gözeterek, değerlendirerek çocuğumuzu mümkün olursa sağ olarak bulma yönünde büyük gayret sarf ettik."

Erzurumda 17 Nisanda kaybolan Furkandan acı haber geldi


Memiş, Erzurum'daki arama kurtarma ekiplerinin Türkiye'nin en iyi ekibi olduğunu belirterek, Furkan'ın kaybolduğu bölgenin her tarafının tarandığını dile getirdi.

Köyün yanından geçen dereyi de dalgıçların her gün karış karış taradığını aktaran Memiş, "Hatta Murat nehrine kadar gitme ihtimaline karşı komşu ilimiz Muş olmak üzere oralarda da arama tarama faaliyetlerine girişildi. Kayıp Furkan, sabaha karşı köyün yaklaşık 12 kilometrelik uzaklıktaki mesafede çobanlar tarafından bulundu. Daha önceden de ekiplerimizin arama tarama faaliyetinin kısmen yapmış olduğu bir bölgede, yola da yakın bir yerde çocuğumuzun maalesef cesedine ulaşmış olduk." diye konuştu.

Furkan'ın bulunmasının yeni bir konu olduğunu ve bilgilerin çok yeni olduğunu hatırlatan Memiş, kesin ölüm sebebinin otopside ortaya çıkacağını anlattı.

Konunun çok hassas olduğunu ve istismar ile ilgili bir bilginin olmadığını vurgulayan Memiş, şunları kaydetti:

"Eğer çocuk kendiliğinden vefat etmeyip bir cinayete kurban gittiyse bu noktada delil niteliğinde olduğu için herhangi bir bilgiyi sizinle paylaşamıyorum. Babanın tutukluk hali kendisinin beyanıyla ilgili bir durum. Bizzat kendisinin çelişkili beyanı vardı, yani onların da çok doğru olmadığı da şimdilik gözlemleniyor. Bunun cinayetle ilgili bir konu olup olmadığını araştırıyoruz. Konu savcılık, jandarmamızın ve polisimizin uzman ekipleri tarafından hassasiyetle değerlendiriliyor. Dolayısıyla henüz bu konu net olmadığı için babanın tutukluk hali devam ediyor. Cesedin bulunduğu yer teknolojik imkanlarda kullanılarak, jandarmanın droneleriyle çok detaylı şekilde taranmıştı. Muhtemel senaryolar üzerinde duruldu. Tabi oradaki insanların beyanları üzerine hareket ettik, bizi belli bir yere kanalize ettiler. Bizi kanalize ettikleri yerin farklı bölgesinde çocuğun cesedi bulundu. Bu acaba bilinçli olarak mı bizi o yöne kanalize ettiler, yoksa farklı bir niyet mi var, bunu bilmiyoruz."

Kayıp Furkan'ın cansız bedeni bulundu

Karaçoban'a 10 kilometre uzaklıktaki kırsal Budaklı Mahallesi'nde yaşayan Gülperi- Fehim Yiğit çiftinin 3 çocuğunun en küçüğü olan Furkan, 17 Nisan Çarşamba günü saat 13.30 sıralarında kayboldu. Ailenin ihbarı üzerine jandarma, güvenlik korucuları ve AFAD ekipleri, mahallenin önünden geçen Kocasu Çayı ile arazide geniş çaplı arama çalışması başlattı.

Kadavra köpeği 'Pelte' ve arama kurtarma köpeği 'Gurbet'in de katıldığı aramalarda, kovuklar, çukurlar iş makineleriyle kazıldı. AFAD ekipleri eriyen karlarla yükselen Kocasu Çayı'nda 10 kilometrelik bir alanı baştan sona taradı. Ancak Furkan'ın izine rastlanmadı.

BABASI 'KASTEN ÖLDÜRME' SUÇUNDAN TUTUKLANDI


Küçük çocuğun kaybolmasıyla ilgili Hınıs Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan baba Fehim Yiğit, "Çocuğumu öldürüp, mezara gömdüm" dedi. Bunun üzerine Cumhuriyet savcısı ve olay yeri inceleme ekipleri mahallede inceleme yaptı. Kazı yapılan mezarda ise 3 yıl önce ölen bir çocuğa ait kemiklere ulaşıldı. Baba Yiğit, daha sonra jandarmada verdiği ifadesinde suçu kabul etmedi. Son olarak Furkan'ı evlerinin önüne bıraktığını söyleyen baba, şüpheli ifadeleri ve tavırları nedeniyle dede Eset, babaanne Hatmi Sultan, zihinsel engelli amca Yusuf Yiğit ile birlikte 21 Nisan akşamı jandarma tarafından gözaltına alındı.

Karaçoban İlçe Jandarma Komutanlığı'nda 4 gün sorgulanan aile, 26 Nisan sabahı adliye sevk edildi. Babaanne ve engelli amca savcılık sorgularının ardından serbest bırakılırken, Cumhuriyet Savcısı baba Fehim Yiğit ve dede Eset Yiğit'i tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti. Baba Fehim Yiğit, 'kasten öldürme' suçundan tutuklanırken, dede Eset Yiğit adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

ACI HABER 20'NCİ GÜNDE 

Jandarma birlikleri, komandoların yanı sıra, AFAD ekipleri, güvenlik korucuları ve köylüler, tüm bölgede aramalarına rağmen bulunamayan Furkan'dan bugün sabah saatlerinde acı haber geldi. Hayvan otlatmak için mahalleye 10 kilometre uzaklıktaki araziye giden çobanlar, bir çukurda Furkan'ın cansız bedenini buldu. Çobanlar hemen jandarmaya bilgi verdi.

Bölgeye gelen jandarma, çukur çevresinde güvenlik tedbiri aldı. Küçük çocuğun cansız bedeni, Cumhuriyet savcısının olay yerinde yapacağı incelemenin ardından Karaçoban Hastanesi morguna kaldırılacak. Furkan'ın cansız bedeninin, jandarma ve AFAD ekiplerinin defalarca arama yaptığı bir bölgede bulunması ise dikkat çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle