Gündem Haberleri

  E Devlet soy ağacı sorgulama işlemi rekora koşuyor...

  Hürriyet Haber
  14.02.2018 - 23:32 | Son Güncelleme:

  E Devlet soyağacı sorgulama hizmeti, çalışmalar nedeniyle bir süre kapalı kalmıştı. 14 Şubat akşamı sistemdeki düzenlemeleri tamamlayan uzmanlar, E Devlet soyağacı sorgulama ekranını yeniden hizmete açtı. Sistemin gece saatlerinde açılmasıyla birlikte E Devlet üzerinden soy ağacı sorgulama işlemini gerçekleştiren kişi sayısının (08.00'a kadar) 1 milyon 200 bin kişi olduğu açıklandı

  E Devlet'in yeni uygulaması olan soyağacı sorgulama hizmeti geçtiğimiz hafta hizmete girmiş fakat kapasitenin çok üzerine çıktığı gerekçesiyle yayından kaldırılmıştı. Aşırı talebin ardından E Devlet'in diğer hizmetleri de kullanılamaz hale gelmiş vatandaşlar hiç bir hizmete ulaşamaz durumda kalmıştı. Gerekli geliştirmelerin yapılmasının ardından soyağacı sorgulama uygulaması yeniden açıldı

  E-Devlet soyağacı sorgulama sayfası geçtiğimiz günlerde aşırı yoğunluk nedeniyle durdurulmuştu. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri'nin gerçekleştirdiği çalışma sonrasında soyağacı sorgulama sayfası tekrar kullanıma açıldı. Vatandaşlar, "www.turkiye.gov.tr" internet sitesinden talep oluşturarak "Alt-üst soy raporu"nu öğrenebiliyorlar.

  Aşırı yoğunluktan dolayı geçici olarak paylaşımı durdurulan "alt-üst soy raporu"nun sorgulama sayfası yeniden açıldı.

  Edinilen bilgiye göre, e-Devlet'ten alınmaya başlanan ve aşırı yoğunluktan dolayı geçici olarak durdurulan "alt-üst soy raporu"nun paylaşımı yeniden yapılmaya başlandı.

  Vatandaşlar, "www.turkiye.gov.tr" internet sitesinden talep oluşturarak "Alt-üst soy raporu"nu öğrenebilecek.

  Soyağacı sorgulama, e devlet, E Devlet sorgulama

  Vatandaşların belgeyi edinebilmek için talep oluşturmasının ardından ekrana otomatik olarak "Alt-üst soy bilgisi talebiniz alınmıştır. Talep sıranıza göre alt-üst soy bilgileriniz en kısa sürede hazırlanacaktır. Belgeniz oluşturulduğunda doğrulanmış cep telefonu numaranız veya e-posta adresine bilgilendirme yapılacaktır." mesajı geliyor.

  E Devlet'e giriş için tıklayın

  SOYAĞACI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYIN

  737 BİN KİŞİ SORGULAMA YAPMIŞTI

  Sorgulama sayfası ilk aktif olduğunda 737 bin 237 kişi aile üyelerinin izini sürdü, 330 bin belge alındı.

  SADECE KENDİNE AİT BİLGİ

  Üretilen belgelerde kişilerin yalnızca kendilerine ait alt ve üstsoy bilgileri yer alıyor. Belgelerde, 6698 Sayılı ‘Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ gereğince kardeşler gibi yan soylarına ait bilgiler ise e-Devlet üzerinden paylaşılmıyor. 

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (14.02.2018-2)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı