GeriGündem Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast davasında karar açıklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast davasında karar açıklandı

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast davasında karar açıklandı

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi davasında karar açıklanıyor. 31 sanığa 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Davada, bir numaralı sanık Fetullah Gülen ile Burkay Karatepe ve Özcan Karacan'ın dosyasının ayrılmasına karar verildi. Sanıklar arasında bulunan ’Menfez paşası’ Zekeriya Kuzu’ya 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otele yaptıkları baskın sırasında 3 polis memurunun cüzdanlarını gasp etme suçundan da 3 kez 18’er yıl olmak üzere toplam 54 yıl hapis cezası verildi.

Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde 43’u tutuklu 46 sanıklı ‘Cumhurbaşkanına suikast girişimi ve 2 polisin şehit edilmesi’ davasında mahkeme, 31 sanığa 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, helikopter teknisyeni olan 3 sanığa 1’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası 6 sanığa da müebbet hapis cezası verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' ın eski yaveri Ali Yazıcı da müebbet hapis cezasına çarptırılırken bu ceza önce müebbete sonra 18 yıla indirildi.

Eski Tuğamiral Tezcan Kızılelma da 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Davada, bir numaralı sanık Fetullah Gülen ile firari Burkay Karatepe ve Özcan Karacan'ın dosyasının ayrılmasına karar verilirken pilot Yarbay Hüseyin Yılmaz’ın delil yetersizliği nedeniyle beraatına hüküm getirildi.

KİM NE CEZA ALDI?

Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, binbaşı Şükrü Seymen ve ’Paşa’ lakaplı Astsubay Zekeriye Kuzu’nun da aralarında bulunduğu 31 sanık hakkında, ’cumhurbaşkanına suikast girişimi’, ’anayasal düzeni değiştirmeye kalkışmak’, 2 polis memurunun şehit edilmesi nedeniyle ’kasten öldürme’ suçlarından 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Ayrıca 9 sanık müebbet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaveri albay Ali Yazıcı 18 yıl hapis, Tümamiral Tezcan Kızılelma 15 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Toplam 42 sanık 15 yıl ile 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis arasında çeşitli cezalara çarptırılmış oldu. 1 sanık ise beraat etti.

MENFEZ PAŞASINA GASPTAN DA CEZA!

Sanıklar arasında bulunan ’Menfez paşası’ Zekeriya Kuzu’ya 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otele yaptıkları baskın sırasında 3 polis memurunun cüzdanlarını gasp etme suçundan da 3 kez 18’er yıl olmak üzere toplam 54 yıl hapis cezası verildi.

BERAAT ETTİ

Sanıklardan yarbay Hüseyin Yılmaz, Cumhurbaşkanı’na yönelik suikast girişimine yardım etme suçundan delil yetersizliğinden beraat etti. Ancak başka suçtan halen tutuklu olan Yılmaz cezaevinde kalmaya devam edecek.

4 KİŞİNİN DAVASI AYRILDI

Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevli albay Ramazan Elmas’ın dosyasının ayrılması nedeniyle sanık sayısı 47’den 46’ya inen davada; sonradan yakalanan ve adli işlemleri Ankara’da devam eden yarbay Özcan Karacan, firari durumdaki aynı zamanda dosyanın bir numaralı sanığı Fethullah Gülen ve suikast timi üyelerinden firari yüzbaşı Burkay Karatepe hakkındaki dosya ise ayrıldı.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle