Gündem Haberleri

  Son dakika!.. Belediye başkanları görevden alındı

  AA - DHA
  16.06.2017 - 09:18 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanlığınca, Adana Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, Kayseri Sarıoğlan Belediye Başkanı Ali Osman Yıldız ve Ankara Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan, haklarındaki adli ve idari soruşturmalar çerçevesinde görevlerinden uzaklaştırıldı.

  Adana Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, Kayseri Sarıoğlan Belediye Başkanı Ali Osman Yıldız, Ankara Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan AK Parti'den ihraç edilmişti.

  Üç belediye başkanının, "görülen lüzum üzerine" açığa alındığı belirtildi.

  CEYHAN BELEDİYE BAŞKANI HAKKINDAKİ İDDİALAR

  AK Parti’den belediye başkanı seçilen Alemdar Öztürk, eşi Hatice Kübra Öztürk’ü Kültür ve Sosyal İşler Koordinatörlüğü görevine getirmiş, hakkında bazı usulsüzlük iddiaları gündeme gelmişti. Ocak ayında ’Eşini belediye başkan yardımcısı yaparak özel nüfuz kullanmak, imar uygulamalarında menfaate dayalı iş ve işlemler yapmak AK Parti ilkeleri ile bağdaşmayan tutum ve davranışlar sergilemek’ iddiaları ile AK Parti Disiplin Kurulu kararı ile ihraç edilen Öztürk bağımsız olarak görevde bulunuyordu.

  Bakanlık kararı bu sabah polisler tarafından, Alemdar Öztürk’e makamında tebliğ edildi.

  Son dakika.. Belediye başkanları görevden alındı
  Belediye Başkanı Alemdar Öztürk ve eşi

  İçişleri Bakanlığı müfettişlerin yürüttüğü soruşturmanın ardından görevden alınan Öztürk hakkında hazırlanan rapor İçişleri Bakanlığı tarafından Cumhuriyet Savclığı’na gönderilerek soruşturma başlatıldı.

  SARIOĞLAN BELEDİYE BAŞKANI HAKKINDAKİ İDDİALAR

  30 Mart 2014 seçimlerinde MHP’den seçilen 45 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası Ali Osman Yıldız, 15 Mayıs 2015 tarihinde AK Parti’ye geçti.19 Aralık 2016 tarihinde ise AK Parti İl Başkanlığı tarafından disiplin kuruluna sevk edilmesi üzerine yaptığı yazılı açıklamayla, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

  Daha önce çeşitli yerlerde imamlık yapan Sarıoğlan Belediye Başkanı Ali Osman Yıldız ve Belediyenin bilgi işlem müdürlüğünde görevli Hakan K. hakkında çeşitli iddialardan Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.Yıldız, 3 Mayısda Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde hakim huzuruna çıktı. Yıldız, kum ocağındaki kumları değerinden çok aşağıda vermek, ihalelerde elden para teslim almak, ihaleye fesat karıştırmak, mal bildiriminde bulunulmaması, rüşvet, irtikap, zimmet, görev sırasında veya görevinden dolayı kaçakçılık, resmi ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, ve yolsuzluklarla mücadele kanunu kapsamına giren suçlar iddiasıyla 4 Ekim'de ikinci kez hakim huzuruna çıkacak.

  Son dakika.. Belediye başkanları görevden alındı
  Görevden el çektirilen Sarıoğlan Belediye başkanı Ali Osman Yıldız, konunun parti içi çekişmeler ve CHPli bir belediye çalışanı ile aralarındaki çekişmeden kaynaklandığını iddia etti. Yıldız, "Ben, zaten hakkında sürekli ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilen iddialar ve çekişmeler yüzünden bakanlıktan müfettiş istemiştim. İlçem bana karşı yürütülen bu baskı yüzünden geriye gidiyor hizmet alamıyoruz diye, siyasi geleceğim açısındanda böyle bir karar almıştım. İçişleri Bakanlığına da devletimize de sayğılıyız. Devletimize küsmeyiz. 28 Şubat'ta da imam iken irticai faaliyetlerden dolayı iddialarıyla görevden alınmış, sonra iade edilmiştim. Aklanıp, yeniden seçmenlerimin karşısına çıkmak istiyorum. Görevden uzaklaştırma Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davayla ilğili değildir. Hakkımdaki karar, idari soruşturmanın selameti açısından alınmıştır. Konu bana göre tamamen siyasidir. Sayın Cumhurbaşkanı'na sürekli hakaret eden bir CHPli belediye muhasebe müdürüyle uğraştığımız için bunlar başıma geldi" dedi.

  Ayaş Belediye Başkanı için milyon liralık iddialar gündeme geldiAyaş Belediye Başkanı için milyon liralık iddialar gündeme geldi

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı