Gündem Haberleri

  Son dakika... AYM'den flaş FETÖ kararı

  Hürriyet Haber
  20.06.2017 - 13:45 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin TÜRKSAT davasının sivil sanıklarından Aydın Yavuz'un, "kişi güvenliği ve hürriyet hakkının ihlal edildiği" gerekçesiyle yaptığı bireysel başvuru, Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu tarafından reddedildi. Bu karar AYM'nin FETÖ ile ilgili olarak verdiği ilk karar oldu.

  Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; FETÖ'nün darbe girişimi sırasında TÜRKSAT'a yayınları kesmek üzere gittiği suçlamasıyla yargılanan elektrik mühendisi Aydın Yavuz, tutuklama tedbirinin hukuki olmadığı, tutukluluğun makul süreyi aştığı ve kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği iddiasıyla AYM'ye başvurmuştu.

  AYM, bu başvuru üzerinden FETÖ tutuklamaları için pilot (emsal) bir karar vermeyi kararlaştırdı. 5 Üyeli Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, geçen hafta FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturmalar kapsamında tutuklanan 50 bin kişiyi yakından ilgilendiren bu başvuruyu görüşmek üzere toplandı. Bölüm toplantı sonunda başvurunun Genel Kurul'a sevk edilmesini kararlaştırdı.

  Tüm üyelerin hazır bulunduğu Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu başvuru dosyasını bugün görüştü. Yüksek Mahkeme, Yavuz'un başvurusunu açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle reddetti. Yüksek Mahkeme, FETÖ ve darbe teşebbüsüyle bağlantılı yürütülen soruşturmalar kapsamında verilen tutuklama kararlarına ilişkin Anayasal ilkeleri de belirledi. Bu ilkeler AYM önünde bulunan benzer içerikli tüm başvurular için emsal olacak. AYM'nin bu tutukluğa ilişkin ayasal ilkeleri de içeren kararının gerekçesini kısa bir süre içerisinde basın açıklaması ile duyuracağı ifade edildi. Bu karar AYM'nin FETÖ ile ilgili olarak verdiği ilk karar oldu.

  Son dakika... AYMden flaş FETÖ kararı

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR  Etiketler: terörle mücadele
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı