Gündem Haberleri

  Son dakika.. Aydın Boysan'ı kaybettik

  Hürriyet Haber
  05.01.2018 - 13:32 | Son Güncelleme:

  Kara haberler bugün birbiri ardına geliyor. Usta sanatçı Münir Özkul'un acı haberinin ardından renkli kişiliği ile tanınan mimar ve gazeteci Aydın Boysan da yaşamını yitirdi.

  Mimar ve gazeteci Aydın Boysan organ yetmezliği sonucu bugün Ulus'taki evinde hayatını kaybetti. 

  CEM YILMAZ'DAN TWEET

  Cem Yılmaz'dan Aydın Boysan'ın ölümünden sonra duygusal bir mesaj paylaştı. Yılmaz Twitter'dan yayınladığı mesajda şunları söyledi: "İlham kaynağım Aydın Boysan aramızdan ayrılmış...Hakkıdır..Hayatımda ilk tiryakilik yapan mizah yazılarının sahibi , aynı muhitin çoçuğu olma gururunu tattıran en genç beyinlerden biriydi.Mekanın cennet olsun. Tüm gençlere tavsiyem Aydın Boysan’dan ne bulursanız okuyun."

  aydın boysan, aydın boysan kimdir, aydın boysan yaşamını yitirdi, son dakika Mustafa Alabora: Dostluğumuz bitkiler, çiçekler ağaçlar üzerine başlamıştı. İstanbul'un kötü yapılaşması Aydın ağabeyi çok üzerdi. Her hafta birlikteydik. 30-60-90 programı yaptık o ve Mehmet Turgut'la birlikte. En belirgin anılardan biri bir kitabında kahve içiyor. Ben imzalatırken dedi ki 'Vallahi kahve Mustafa demişti' Bir keresinde espiri yapmıştım ve onu kırdığımı düşündüm. Aydın ağbiye sordum sonra üzdüm mü diye o da 'benim öyle kırgınlıklarım yoktur' dedi. Tertemiz bir adamdı. Herkes onu içki masalarında bilir ama o damia ileri bakan ciddi bir aydındı. Beni çok severdi. Ona 95.5 adı altında doğum günü düzenlemiştik. O her defasında Allah'a ısmarladık demez 'kaybolma' derdi. Bende o gün ona 'kaybolma' dedim o da bana "Sen kaybolma sen kaybolursan ben yok olurum" demişti. Hiç unutamam.

  Aydın Boysan hayatını kaybettiMimar ve gazeteci Aydın Boysan organ yetmezliği sonucu bugün Ulus'taki evinde hayatını kaybetti.

  AYDIN BOYSAN KİMDİR?

  Aydın Boysan, İstanbul doğumlu olmasına karşın aslen Rizelidir. Öğretmen Nevreste Hanım ile muhasebeci Esat Boysan’ın oğludur.

  1939 yılında Pertevniyal Lisesi'ni, 1945’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nü) bitirdi. Mesleğini 1999’a kadar ara vermeden sürdürdü.

  Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. 1945 yılında başladığı mimarlık mesleğine 2000 yılına kadar fiilen devam eden Aydın Boysan, mimar olarak çalıştığı 55 yıl boyunca 1.5 milyon metrekare bina tasarlamıştır.

  1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders verdi. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları’nı kurdu. Aralıksız olarak 10 yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı