Gündem Haberleri

  Son dakika: Atatürk'e hakaret eden Hasan Akar için karar belli oldu

  Burcu PURTUL UÇAR / İSTANBUL
  19.07.2017 - 13:40 | Son Güncelleme:

  Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan ve 40 gün kaçtıktan sonra ilk duruşmaya geldiğinde tutuklanan Hasan Akar ikinci duruşmada “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçlarından 2,5 yıl hapse mahkum edildi. Mahkeme, sanığın tutukluluğunun devamına karar verdi. Karara tepki gösteren sanık avukatı Mustafa Arıboğa “Mahkeme baskı mı yedi acaba" deyince, hakim Ülker Kiraz avukatı duruşma salonundan çıkarttı.

  Sosyal medyada yayınlanan bir videoda Atatürk’ün annesi Zübeyde hanımla ilgili hakaret içeren cümleler söylediği gerekçesiyle hakkında 11 Mayıs’ta yakalama kararı çıkarılan Hasan Akar hakkında "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" ve "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından 7,5 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Akar, katıldığı ilk duruşmada, söylediklerinin bazı kitaplardan nakil olduğunu ve üslubunun yanlış olduğunu söyleyerek beraatini istedi. Mahkeme, Hasan Akar’ı kuvvetli suç şüphesi ve kaçma şüphesinin varlığını gözeterek tutukladı.

  Bakırköy 18’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmada Kanal D televizyonundan görüntü CD'si geldiği belirtildi. Duruşmada görüntü izlendi. Sanık konuşanın kendisi olduğunu söyledi.

  Duruşmaya katılarak müdahillik talep eden avukat Zafer Tunca “Bu şahıs ve benzeri kişiler Atatürk’ün şahsını yıpratmak için bu sözleri dile getirmişlerdir. Türk milleti olarak doğrudan zarar görmekteyiz.” dedi. Hakim, avukat Tunca’nın müdahillik talebini reddederek duruşmadan çıkmasını istedi. Avukat Tunca’nın karara itiraz edeceğini söylemesi üzerine hakim Ülker Kiraz, “O zaman herkes müdahil olsun. Biz zaten Türk milleti adına buradayız. Türk Milleti adına karar vereceğiz” dedi.

  Duruşmada söz verilen tutuklu sanık Hasan Akar, medyada kendisiyle ilgili bazı haberler çıktığını belirterek, “Ortada bir suç varsa bana aittir, mensubu olduğum cemaate ait değildir” diyerek beraatini talep etti.

  Mahkeme sanık Hasan Akar’ı “Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etme" suçundan 1 yıl 6 ay hapis ve "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan da 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, verilen cezalarda herhangi bir indirim uygulamadı.

  Kararın açıklanmasının ardından Hasan Akar’ın avukatı Mustafa Arıboğa, 5 yılın altında ceza alanların cezavinde yatırılmadığını belirterek “Baskı mı gördü acaba mahkemeniz. Daha cesur bir karar beklerdik sizden” diyerek karara tepki gösterdi. Bu sözleri tutanağa geçiren hakim avukata “Dışarı çıkın” dedikten sonra güvenlik görevlilerinden de duruşma salonunu boşaltmasını istedi.

  Hasan Akardan Atatürke küfür ve skandal sözlerHasan Akar'dan Atatürk'e küfür ve skandal sözler!

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (19.07.2017- 2)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı