Gündem Haberleri

  Son dakika... Antalya'daki kadına polis şiddeti için flaş karar

  Hürriyet Haber
  05.10.2017 - 15:28 | Son Güncelleme:

  Antalya'da kaldırımda yatan kadına şiddet uygulayan polislerden biri tutuklandı. Diğer polis ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

  Antalya'nın Alanya ilçesinde bir kadını darp ettikleri için açığa alınan 2 polis memurundan biri tutuklandı. Adliyeye sevk edilen polis memurları İ.K. ve İ.U, tutuklama talebiyle mahkemeye çıkarıldı. Polis memurlarından İ.K. tutuklanırken, İ.U. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

  Yere yatan kadına dayak: 2 polis açığa alındıAntalya'nın Alanya ilçesinde, bir kadını sokak ortasında darp eden 2 polis görevden uzaklaştırıldı.

   NE OLMUŞTU?

  Alanya’nın Saray Mahallesi Türkmenbaşı Caddesi’nde 3 Ekim’de saat 07.20’de 2 polis memurunun sokakta yerde yatan kadını saçından tutup sürüklemesi ve copla dövüp tekme atması, çevredekiler tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

  Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, kendinden geçmiş halde asfalt zeminde yatan kadının yanına gelen 2 polis, önce kadınla konuşuyor. Kadının kalkmaması üzerine polislerden biri kadına tekme atarken görüldü. Yerde yuvarlanan kadına defalarca tekme atan polis memuru, daha sonra elindeki copla vurmaya devam ettiği, aynı görevlininÿkadını saçından tutup sürüklediği görüldü.

  Görüntülerin dün sosyal medyada paylaşılması ardından Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı ve İl Emniyet Müdürlüğü soruşturma başlattı. Kimlikleri tespit edilen polis memurları açığa alınırken, polis merkezine gitmediği belirlenen kadının bulunması için de çalışma başlatıldı.

  GAZİPAŞA’DA BULUNDU

  Yapılan incelemede kadının, Kırgızistanlı R.A. olduğu belirlendi. R.A. dün öğle saatlerinde Gazipaşa İlçesi’nde bulundu. Hastanede darp ve cebir raporu alınan R.A. daha sonra psikolog eşliğinde ifade verdi. Sağ gözü morarıp şişen, sol omuz ve sol bacağında morluk bulunan Arıpova’nın hastane çıkışı çıplak ayakla yürümesi dikkati çekti. R.A. ifade işlemleri için daha sonra Alanya Cumhuriyet Savcılığı’na götürüldü.
  R.A.'nın Antalya İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne 21 Haziran 2017’de turizm amaçlı kısa dönem vize başvurusunda bulunduğu da ortaya çıktı. 21 Haziran 2018 tarihine kadar vize talebiyle başvuran R.A. başvuru formunda bekar olduğunu beyan etmişt

  EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

  İl Emniyet Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yazılı açıklamada, her iki polis memuru hakkında adli ve idari işlem başlatıldığı belirtilerek, şu ifadelere ver verildi:

  "Değil bir insana, hiçbir canlıya karşı bu ve benzeri nitelikte bir fiilin ve davranışın kurumumuzca tasvip edilir hiçbir yanı, yönü ve de mazereti bulunmamaktadır. Emniyet Teşkilatı olarak; gerekçesi her ne olursa olsun bu tür şiddet ve kötü muamelede bulunduğu belirlenen görevlilerimiz hakkında bundan önce olduğu gibi bundan sonra da asla hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir."

  Antalya Barosu Alanya Kadın Hakları Kurulu ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu adına bir grup avukat, süreci takip etmek için Alanya Barosu’na başvurdu. Avukatlar adına açıklama yapan Müge Gezginci, şöyle dedi:

  "Kadın önce insandır. Basına yansıyan bu haberler çok açık bir insan hakkı ihlalidir ve işkence suçudur. Bu suçun güvenliğimizi, canımızı emanet ettiğimiz polisler tarafından işlenmesi kabul edilemez. Yapılan açıklamada 2 polisin aleni şekilde uygulamış olduğu şiddet, kötü muamele kapsamına dahil edilemez. Bu şiddet eylemlerinin Türk Ceza Kanununun 94’üncü Maddesi’ndeki işkence suçu kapsamına girdiği ortadadır. Mağdur kadının akli dengesinin yerinde olmadığı iddia edilmektedir. Bu iddialar gerçek dahi olsa işkence suçunu meşrulaştıramaz, hafifleştiremez tam aksine ağırlaştırıcı bir sebeptir. Kamuoyunda oluşan endişe, korku ve polise karşı güvensizlik duygusunun yok edilmesi için sucu işleyen polislerin meslekten ihraç edilmesi ve tutuklanması gerekmektedir. Hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız."

  Yerde yatan kadına copla dayak 2 polis açığa alındıYerde yatan kadına copla dayak! 2 polis açığa alındı

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı