Gündem Haberleri

  Son dakika... AİHM'den 'referandum' kararı

  Güven ÖZALP / BRÜKSEL
  30.11.2017 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), CHP'nin 16 Nisan Anayasa Referandumu'na ilişkin başvurusunu reddetti. Açıklamada, "CHP'nin başvurusu AİHM Sözleşmesi çerçevesine girmiyor" denildi.

  Son dakika... AİHMden referandum kararıAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 16 Nisan’daki referandumun iptali için yaptığı başvuruyu geri çevirdi. Mahkemenin başvuru hakkında ‘kabul edilemezlik’ kararı vermesine gerekçe olarak ise referandumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) kapsamına girmemesi gerekçe gösterildi. AİHM’nin bu kararı, başvuruyla ilgili sürecin esastan görüşme aşamasına gelmeden sona ermesi anlamına geliyor.

  CHP, Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini genişleten anayasa değişiklikleriyle ilgili olan referandumun iptali için yaptığı başvuruda AİHS’ye Ek Protokol’ün serbest seçim hakkını düzenleyen 3’üncü maddesine aykırı olduğunu savunmuştu. İlgili maddede, “Yüksek Sözleşmeci Taraflar, yasama organının seçilmesinde halkın kanaatlerinin özgürce açıklanmasını sağlayacak şartlar içinde, makul aralıklarla, gizli oyla serbest seçimler yapmayı taahhüt ederler” deniliyor.

  Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz oy pusulalarını ve zarfları geçerli kılmasının yasaya aykırı olduğu görüşünü de AİHM’ye taşıyan CHP’nin başvurusunda referandumun AİHS’nin ilgili maddesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiği tezi işlenmiş ve hükümetin halkın ifade özgürlüğünü sağlamadığı da kaydedilmişti.

  CHP’nin, Türkiye’nin AİHS’nin etkili başvuru hakkını düzenleyen 13’üncü ve toplantı ve dernek kurma özgürlüğüyle ilgili 11’inci maddesinin de ihlal edildiğini savunduğu başvurusu, AİHM tarafından 4 Temmuz’da işleme alındı.

  Yapılan değerlendirme sonrasında, CHP tarafından mahkeme gündemine taşınan tezlerin tümünü oy çokluğuyla geri çevirdi.

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (30.11.2017)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
  Etiketler: Son dakika , Referandum , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı