Gündem Haberleri

  13 askerin şehit olduğu helikopter 300 metreden düştü, mühimmatı infilak etti

  Felat BOZARSLAN- Ahmet ÜN- Sekvan KÜDEN/ŞIRNAK (DHA)
  01.06.2017 - 08:49 | Son Güncelleme:

  ŞIRNAK’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Şenoba Beldesi’nden havalandıktan kısa süre sonra yüksek gerilim hatlarına takılarak düşen aralarında 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın da bulunduğu 13 askerin şehit olduğu elim helikopter kazasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Görgü tanıkları, önce şiddetli bir patlama sesinin geldiğini, ardından da elektriklerin kesildiğini belirterek, sesi duyar duymaz olay yerine gittiklerini kaydetti. Vatandaşlar, olay yerine gittiklerinde helikopterin içerisindeki mühimmatların patladığını gördüklerini söyledi.

  GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

  Helikopterin düştüğü an beldede olan vatandaşlardan Ali Belek, önce bir patlama sesinin geldiğini, ardından da alevlerin çıktığını belirterek, “Bunun üzerine biz de köylüler olarak toplu bir şekilde aşağı indik. Baktık ki helikopter düşmüş. Yüksek gerilim hattına düşmüş. Olay yerine gittik. Olay yerine gittiğimizde helikopter halen yanıyordu. Caİçerisindeki mühimmatlar patlıyordu. Yaklaşamıyorduk” dedi. İzzet Babat adlı vatandaş, helikopterin Hezil Çayı’nda elektrik tellerine takılarak düştüğünü anlatarak, “Önce ses geldi, sonra da elektrikler gitti. Sonra halk ve askerler oraya gitti” diye konuştu.

  Eyüp Babat ise her zaman olduğu gibi köyün çevresinde helikopterin uçtuğunu ifade ederek, “Bir ses geldi. Önce ses duyduk, sonra oraya doğru baktık. Duman çıktığını gördük. Oraya koştuk. Yangın çıkmıştı, helikopterin içindeki silahlar patlıyordu. Ateşi söndürmeye, cenazeleri çıkarmaya çalıştırdık. Cenazeleri çıkardık, sonra helikopterler geldi” ifadelerini kullandı.

  DETAYLAR NETLEŞİYOR

  Tümen Komutanı ve Kato Dağı operasyonunu yöneten Tümgeneral Aydoğan Aydın ile birlikte 2 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 1 üsteğmen, 2 başçavuş ve 2 uzman çavuş olmak üzere 13 askeri personeli taşıyan helikopterin düşmesiyle ilgili detayları belli oldu. Dün gün boyunca askeri üs bölgelerini denetleyen Tümgeneral Aydın ve beraberindeki askeri heyet, akşam saatlerinde Şenoba Beldesi’nde iftar açtıktan sonra tümene dönmek üzere havalandı.

  300 METREDEN YERE ÇAKILDI

  Saat 20.55 sıralarında geçtiği vadininÿher iki yamacında bulunan yüksek gerilim direklerine bağlı tellere takılan Couger tipi helikopter, ekseni etrafından dönerek yaklaşık 300 metre yükseklikten yere çakıldı. Alev alan helikopterde mühimmat infilak etti. Parçalanan helikopterdeki personelin tamamı şehit düştü.

  13 askerin şehit olduğu helikopter 300 metreden düştü, mühimmatı infilak etti

  200 METRE ÖTEDE BULDU

  AA'nın haberine göre arazinin tepesinde bulunan yüksek gerilim hattına çarpan helikoptere ait parçalar alt taraflara yayıldı. Helikopterin düştüğü alan ile yüksek gerilim hattı arasında yaklaşık 200 metre olduğu belirlendi. Çarpmanın etkisiyle yüksek gerilim hattındaki tellerinin bir kısmının koptuğu, kopan tellerin bir bölümünün de hattın üstünde sarktığı tespit edildi.

  VADİDEN GEÇEN NEHRİN DİĞER KIYISINA DÜŞTÜ

  Düşen helikopter, anayoldan yaklaşık 3 kilometre vadi içerisine düştüğünü belirten yetkililer, helikopterin Şenoba Beldesi’nin içinden geçen nehrin diğer kıyısına düştüğünü, gece şartlarında bu yüzden enkaza geç ulaştığını söyledi.

  GÜVENLİK KORUCULARI VE KÖYLÜLER YARDIMA KOŞTU

  Helikopterin düşmesiyle birlikte çevre köylerde bulunan güvenlik korucuları ve çok sayıda köylü, enkaza ulaşmak için arama kurtarma birliklerine yardımcı olmak için olay bölgesine geldi. AFAD ve 112 ekipleri halen bölgede intikal etti. Helikopterin düştüğü bölgede geniş güvenlik önlemi alındı.

  Olay yeri inceleme ekipleri şehitlerin cenazelerinin hastanelere taşınmasının ardından başladığı çalışmalarına halen devam ediyor.

  Şehitler için tören düzenlendiŞehitler için tören düzenlendi

  Şırnak şehitleri....Şırnak şehitleri....

  Şehit komutandan duygulandıran şiirŞehit komutandan duygulandıran şiir

  Şırnakta askeri helikopter düştü: 13 asker şehitŞırnak'ta askeri helikopter düştü: 13 asker şehit

  Türkiyede bir ilki gerçekleştirmişti: Yarbay Songül Yakut da şehit olduTürkiye'de bir ilki gerçekleştirmişti: Yarbay Songül Yakut da şehit oldu

  Şırnakta düşen askeri helikopterin enkazı görüntülendiŞırnak'ta düşen askeri helikopterin enkazı görüntülendi

  Şehit Tümgeneral Aydından darbeye karşı Bir tek er dahi çıkmayacak emriŞehit Tümgeneral Aydın'dan darbeye karşı 'Bir tek er dahi çıkmayacak' emri

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: son dakika , sondakika , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı