Gündem Haberleri

  Son bir yılda 400 kişi 'bonzai'den yaşamını yitirdi!

  Hurriyet.com.tr
  22.01.2015 - 17:19 | Son Güncelleme:

  Halk arasında ‘bonzai’ olarak bilinen sentetik uyuşturucu kullanımı son 1 yılda 400 ölüme yol açtı. Türkiye gündemine 5 yıl önce girmeye başlayan bu madde ile ilgili bugüne kadar hazırlanmış ilk kitap ise raflardaki yerini aldı.

  Çeşitli gazetelerde uyuşturucu alanında haberler yapan, bu alanda ödül alan gazeteci Meltem Yılmaz’ın “Boş Tarlalarda Ölü Bedenler: Bonzai” isimli kitap, bu madde ile ilgili bilinmeyen bir dizi bilgiyi de gün yüzüne çıkarıyor.Son bir yılda 400 kişi bonzaiden yaşamını yitirdi
  Kitapta, yaşanmış hikâyelere de etkileyici bir anlatımla yer verilirken, yaygın bilinenin aksine, bu maddenin bağımlıları yalnızca dar gelirli işsiz kesimlerin olmadığı ortaya konuluyor.

  Destek Yayınları’ndan kitapta, kullanıcı sayısı yüzde 800 oranında artan maddenin bugün yüzde 70’e varan alan hakimiyetiyle uyuşturucu aleminin “kralı” haline geldiği belirtiliyor.

  Son bir yılda 400 kişi bonzaiden yaşamını yitirdi ANKARA'DA ÖLÜME GÖTÜREN 'BONZAİ MEYDANI'

  Yılmaz, kitabında, Türkiye’de uygulanan mevcut tedavi yöntemlerinin başarı oranının yüzde 5 ile sınırlı kaldığına dikkat çekerek, şöyle devam ediyor: “Türkiye’de madde tedavisinin süresi çok kısa (Avrupa ortalamasının 10’da biri kadar), psikoterapi neredeyse hiç yok, kişiye özel tedavi hizmetlerinden söz etmek olası değil, tedaviden anlaşılan ilaç yazıp göndermekle sınırlı. Görüştüğüm madde bağımlıları ve aileleri özel merkezlerde uygulanan tedaviyi “vurgun”, AMATEM’lerde uygulanan tedaviyi ise “göstermelik” olarak değerlendiriyorlar.”

  Son bir yılda 400 kişi bonzaiden yaşamını yitirdi VE KORKULAN OLDU BONZAİ'DEN ÖLÜM

  Kitapta ayrıca, bu maddenin bağımlılarıyla yapılan söyleşiler çarpıcı bir sonuç ortaya çıkarıyor. Bu durum, aileler için de önemli bir kılavuz olarak ortada duruyor.
  Son bir yılda 400 kişi bonzaiden yaşamını yitirdi

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı