Gündem Haberleri

  Somuncuoğlu: Kıbrıs oturumu halka açıklansın

  Hürriyet Haber
  26.11.2001 - 13:23 | Son Güncelleme:

  MHP Aksaray Milletvekili Sadi Somuncuoğlu, TBMM Genel Kurulu`nda yapılan Kıbrıs konulu kapalı oturumun sonuçlarının kamuoyuna açıklanmasını istedi.

  Somuncuoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, kapalı oturum istemine ilişkin önergede imzası bulunan bir milletvekili olarak bazı iddiaların aksine toplantının faydalı olduğunu ve konunun her boyutuyla ele alındığını belirtmekte yarar gördüğünü ifade etti. Bütün siyasi partiler ve Türk Ulusu`nun Kıbrıs konusunda herhangi bir taviz verilemeyeceği şeklindeki ulusal mutabakatının dost, düşman herkes tarafından bilindiğini kaydeden Somuncuoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: 

  "Bu bakımdan, kapalı oturumdaki görüşmelerin sonuçları ile ilgiliolarak öne sürülen birtakım iddialar ve yapılan bazı değerlendirmeler gerçekleri yansıtmamaktadır. TBMM`de gerek iktidar gerekse de muhalefetin tam katılımıyla Kıbrıs konusundaki ciddiyetimiz ve kararlı irademiz bir kez daha ortaya konulmuştur. TBMM`deki görüşmelerden bir sonuç çıkmadığı ya da tatmin edici olmadığı yolundaki iddialar politikamızda  bir zaafiyet varmış ve bir bütünlük sağlanamamış gibi bir izlenim doğurur ki, bu fevkalade sakıncalı ve yanlıştır."

  Kapalı oturumdaki görüşmelerin açıklanamamasının da bu tür değerlendirmelere fırsat verdiğini bildiren Somuncuoğlu, kamuoyunda yaratılmak istenen 'Belirsizlik ve ilgisizlik' havasının ortadan kaldırılması için TBMM Başkanı Ömer İzgi`nin, varılan sonucu kamuoyuyla paylaşmasında yarar olduğunu kaydetti. 

  HATİPOĞLU: USULE UYGUN YAPILMADI

  Öte yandan
  SP Grup Başkanvekili Yasin Hatiboğlu da, 23 Kasım Cuma günkü kapalı oturumda Kıbrıs ile ilgili Genel Görüşmenin sonundaki oylamanın usulüne uygun yapılmadığını söyledi. Hatiboğlu, konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığına başvuruda bulunduğunu bildirdi.

  Hatiboğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs ile ilgili yapılan kapalı oturumda, ‘‘gizli hiçbir şeyin konuşulmadığını’’, gazetede yer alan bilgilerin bile daha çok gizlilik arzettiğini öne sürdü.

  İstanbul Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali İrtemçelik ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan önergenin, ‘‘Genel Görüşme Önergesi’’ olduğunu anımsatan Hatiboğlu, bu önergenin öngörüşmelerinin cuma günü yapıldığını kaydetti. 

  Öngörüşmenin tamamlanmasından sonra birleşimi yöneten Başkanvekilinin, ‘‘Görüşmelerin yeterli olup olmadığını kabul edenler’’ şeklinde bir oylama yaptığını, kendisinin bu duruma itiraz ettiğini ifade eden Hatiboğlu, İçtüzüğe göre ‘‘Genel Görüşme açılmasını kabul edenler ve etmeyenler’’ şeklinde oylama yapılması gerektiğini belirtti. 

  Yasin Hatiboğlu, yanlış bir oylama yapıldığını, bu oylamanın düzeltilmesi için TBMM Başkanlığı’na başvurarak, ‘‘TBMM Başkanlık Divanı bu konuyu ele alsın’’ talebinde bulunduğunu söyledi. 

  Başbakan Bülent Ecevit’in muhalefetten sürekli şikayette bulunduğunu bildiren Hatiboğlu, ‘‘Sizin grubunuz ve ortaklarınız Anayasayı, İçtüzüğü ayaklar altına alırken buna itiraz etmeyelim mi?’’diye sordu. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı