GeriGündem Somali'ye giden Türkiye Irak'a gitmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Somali'ye giden Türkiye Irak'a gitmeli

Hükümet, Meclis açılır açılmaz Irak'a asker gönderilmesine ilişkin tezkere için harekete geçti Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün, ‘‘Somali'ye, Kore'ye giden Türkiye, burnunun dibindeki Irak'a gitmelidir’’ sözlerine, Başbakan Tayyip Erdoğan da, ‘‘Vecdi Bey'in söylediklerini aklı selimle değerlendirin’’ diyerek destek verdi.

AKP'nin dünkü Meclis Grubu'nun basına kapalı bölümü, ‘Irak oturumu’na dönüştü. Erdoğan'ın isteği üzerine kürsüye çıkan Gönül, gelişmeler konusunda milletvekillerini bilgilendirdi. Türkiye'nin Irak'a neden asker göndermesi gerektiğini de anlatan Gönül şöyle konuştu:

4 GEREKÇEMİZ VAR

‘‘Irak'ta altyapı berbat durumda. Yol yok, su yok. Elektrik sıkıntısı var. Biz bir an evvel tarafsız bir ülke olarak oraya gitmeliyiz. Bölgeye asker göndermek için 4 gerekçemiz var. Bunların en önemlisi, Irak'ın bütünlüğü. 2'ncisi Irak'tan Türkiye'ye yönelik PKK/KADEK gibi tehditler. 3'üncüsü, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı. 4'üncüsü, Irak'taki etnik gruplar, demokrasiye geçildikten sonra eşit şartlarda olacaklar. Bunları sağlayabilmemiz için de yine oraya gitmemiz gerekiyor. Somali'ye, Kore'ye asker gönderen Türkiye, burnunun dibindeki Irak konusunda sessiz kalamaz, hemen yanıbaşındaki komşusu Irak'a da gidebilir, gitmelidir.’’

Başbakan Erdoğan da, yönettiği kapalı oturumdaki Gönül'ün bu konuşmasına, ‘‘Vecdi Bey'in söylediklerini aklı selimle değerlendirin’’ diyerek destek verdi. Erdoğan, ‘‘Hükümet olarak Meclis'ten yetki alacağız. Bu yetki, bu konudaki üst düzey görüşmeler için gerekli. Kararımızı da en kısa sürede alacağız’’ dedi.

New York'taki BM Genel Kurulu'na katılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül döner dönmez konuyu hükümette görüşeceklerini belirten Erdoğan, yetki tezkeresinin Meclis'e her an gelebileceğinin de işaretini verdi. Erdoğan, Türkiye'nin Kuzey Irak'a tek taraflı girmemesi koşulu içermesi nedeniyle eleştirilen 8.5 milyar dolarlık kredi için de, ‘‘Bunun Irak politikamızla ilgisi yok. Zaten ihtiyacımız da yok o krediye’’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle