Gündem Haberleri

  Somali'de bombalı saldırı: 70 ölü, 42 yaralı

  Hürriyet Planet
  04.10.2011 - 12:35 | Son Güncelleme:

  Somali'nin başkenti Mogadişu'da hükümet binalarını hedef alan bir bombalı saldırıda en az 70 kişinin hayatını kaybettiği, 42 kişinin de yaralandığı bildirildi. Saldırı, Somalili öğrencilerin, Türkiye'nin verdiği eğitim burslarını almak için sıraya girdiği esnada meydana geldi.

  Mogadişu'daki bakanlık binalarının yakınında bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen saldırının, kompleksin kapısında gerçekleştirildiği bildirildi. 

  AP'ye konuşan bir ambulans yetkilisi, El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü üstlendiği saldırıda en az 70 kişinin öldüğünü, 42 kişinin de yaralandığını söyledi.

  PATLAMANIN ARDINDAN ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / FOTO GALERİ

  Görgü tanıkları patlamanın, Somalili öğrencilerin, Türkiye'nin verdiği bursları almak için sıraya girdiği esnada gerçekleştiğini ifade etti.

  El Cezire'nin internet sitesinde yayımlanan Somali hükümeti açıklamasında da hayatını kaybedenlerin çoğunun, Yüksek Eğitim Bakanlığı'nda burs sonuçlarını bekleyen öğrenci ve aileleri olduğu belirtildi.

  Mogadişu'daki saldırı, son 15 ayın en kanlı Eşşebab saldırısı olarak kayda geçti. Temmuz 2010'da Uganda'nın başkenti Kampala'da Eşşebab tarafından düzenlenen bombalı saldırılarda 76 kişi hayatını kaybetmişti./images/100/0x0/55ea64fff018fbb8f87d17d3

  TÜRK YETKİLİLER UCUZ KURTULDU

  Anadolu Ajansı, bazı incelemelerde bulunmak için Türkiye’den Mogadişu'ya giden sağlık ekiplerinin ise saldırıdan son anda kurtulduğunu duyurdu.

   

  Türk yetkililerin, Somalili mevkidaşlarıyla patlamanın gerçekleştiği noktanın yakınlarında bulunan Somali Sağlık Bakanlığı’nda bir toplantı yapmayı planladığı, ancak Türk tarafının önce kendi ekiplerini ziyaret etme talebi dolayısıyla toplantının ertelendiği ifade edildi.

   

  YARDIM GİRİŞİMLERİ DE ZARAR GÖRECEK

  Somali’de 1991’den bu yana etkili bir merkezi hükümet bulunmuyor. Zayıf geçiş hükümetiyle İslamcı militanlar arasındaki kontrol savaşı ise sürüyor. El Şebab, özellikle ülkenin merkezinde ve güneyinde geniş bir alanı denetimi altında tutuyor.

   

  El Şebab, bundan iki ay kadar önce Mogadişu’dan çekilse de analistler örgütün bir cephesi olmamasına rağmen intihar saldırılarını ve bombalı saldırılarını sürdürebileceğini belirtmişti.

   

  Geçen hafta El Şebab, Somali’nin Kenya sınırlarında bulunan iki şehri hükümet yanlısı güçlerin elinden almak için hücuma geçse de başarılı olamadı.

   

  Somali’nin siyasi istikrarı çatışmaların yanı sıra son 60 yılın en zorlu kuraklığı dolayısıyla da büyük zarar gördü. On binlerce kişi başkent Mogadişu’ya sığınırken BM altı bölgede kıtlık ilan etti.

   

  Analistler bu son saldırının ülkedeki insani yardım çalışmalarına da zarar vereceğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı