Gündem Haberleri

  Somali'de 21 yıl sonra ilk meclis

  AA
  21.08.2012 - 16:03 | Son Güncelleme:

  Somali'de BM'nin desteğindeki geçiş sürecinde, Federal Geçiş Hükümeti'nin son görev gününde ülkenin yeni meclisi oluşturuldu. Ancak bazı sandalyelerin halen eksik olması nedeniyle cumhurbaşkanı seçimi yapılamadı.

  Tamamı 275 kişiden oluşacak meclisin alt kanadının 215 ismini, güvenlik sorunu sebebiyle seçimler yapılamadığı için aşiretlerin önde gelen isimleri belirledi.

  1991'den bu yana kurulan ilk resmi meclisle, ülkedeki Birleşmiş Milletler destekli geçiş dönemi de sona ermiş oldu.
  Törenin, Somali polisi ve Afrika Birliği güçlerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı havaaalında yapılmasının nedeninin, havaalanının başkent Mogadişu'daki en güvenli yer olması olduğu kaydedildi.

  BM, 8 yıllık geçiş hükümetinin ardından en geç dün, yeni meclisin göreve başlayarak yeni cumhurbaşkanı seçmesini istemişti. Ancak meclisin tamamı belirlenemediği için cumhurbaşkanı seçimi de yapılamadı. Seçimin meclis başkanının seçilmesinden sonra yapılacağı kaydedildi.

  Somali'deki BM misyonunun sözcüsü Nick Birnback, meclis başkanı seçiminin cumartesi günü yapılacağını, bunu cumhurbaşkanı seçiminin takip edeceğini belirtti.

  2009'dan bu yana görevde olan Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Şeyh Ahmed'in yeni cumhurbaşkanlığı için en güçlü aday olduğu bildiriliyor. Diğer adaylar arasında Başbakan Abdiveli Muhammed Ali ve eski Meclis Başkanı Şerif Hasan Şayh Aden'in ismi geçiyor.

  Somali'de, 1991'de merkezi yönetimin ülkedeki kontrolü kaybetmesinden sonra 20 yılı aşkın süredir devam eden bir kaos baş göstermişti. Geçtiğimiz yıl başkent Mogadişu'dan Eşşebab militanlarının çıkarılmasından sonra yönetimin yeniden yapılanması amacıyla bir süreç başlatılmıştı.

  Bu arada Uluslararası Kriz Grubu, mevcut siyasi sürecin demokratik olmadığını bildirerek, aşiret liderlerinin belirlediği isimler arasında eğitimsiz kişiler bulunduğunu, bazı milletvekili sandalyelerinin en yüksek parayı verene satıldığını ve hatta liderlerin kendi yakınlarını milletvekili yaptıklarını savundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı