Gündem Haberleri

  Somalı çocukların Boğaz keyfi

  Erhan TEKTEN/İSTANBUL, (DHA)
  12.08.2015 - 15:58 | Son Güncelleme:

  HÜRRİYET Gazetesi’nin başlattığı "Soma’nın hayalleri var" projesi kapsamında, 2014 yılında Soma’da meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin çocuklarından bazıları, hayalleri olan İstanbul gezisini gerçekleştiriyor.

  Maden faciasının birinci yıl dönümünde başlatılan projeyle, faciayı yeniden gündeme getirmek, bir daha olmamasını sağlamak, toplumsal duyarlılık yaratmak ve şehit madencilerin çocuklarının çok istedikleri bir hayallerinin yerine getirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında, hayalleri İstanbul’u görmek olan çocuklar için İstanbul gezisi düzenlendi.

  Somalı çocukların Boğaz keyfi

  301 madencinin 18 yaş altı çocuklarının tümüne ulaşıldı. Hayalleri sorulan çocukların hayallerinin büyük bölümü gazetenin okuyucuları tarafından gerçekleştirilirken, çocukların yeni yerler görmek ve gezmek gibi hayallerini ise belediyeler ve çeşitli kurumlar üstlendi. İstanbul’u görmek isteyen çocuklar için de Maltepe Belediyesi destek oldu.

  Somalı çocukların Boğaz keyfi

  BELEDİYE BAŞKANI İLE MARTILARA SİMİT ATTILAR

  İstanbul gezisine 15 madencinin 32 çocuğu katıldı. Çocuklara anneleri de eşlik etti. Soma grubu bugün bir rehber eşliğinde Maltepe’den kalkan bir tekneyle boğaz turu yaptı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın da eşlik ettiği turda, çocuklar ve aileleri hem boğazı seyretti hem de bol bol fotoğraf çektirdi.

  Somalı çocukların Boğaz keyfi

  Şarkı söyleyen, martılara simit atan, İstanbul ve denizin tadını çıkaran çocuklar, gönüllerince eğlendi. Çocukların Ali Kılıç’a sevgi gösterisinde bulunmaları ve sürekli sarılmaları dikkat çekti. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Maltepe’de belediye başkanı olan bir kardeşiniz var. 550 bin Maltepeli hemşeriniz ve kapılarımız size daima açık. Sizlerin ve çocuklarımızın yüzündeki mutluluğu görmek bizler için büyük bir onurdur" dedi. Çocuklar ise İstanbul’u çok sevdiklerini ve tekrar gelmek istediklerini söylediler.

  HAYALLERİ GERÇEK OLDU

  Kabataş iskelesi’nde son bulan boğaz turunun ardından, Somalı çocuklar ve aileleri, Oyuncak Müzesi, Aqua Florya, İstanbul Akvaryum, Miniatürk, Koç Müzesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya ile Hidiv Kasrı’nı gezecekler. Etkinlik 14 Ağustos’a kadar sürecek.

  Somalı çocukların Boğaz keyfi

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı