GeriGündem Somali cehennemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Somali cehennemi

Somali cehennemi

Hürriyet, dünyada açlığın zaten en yoğun yaşandığı, üstüne bir de ciddi kuraklığın vurduğu Somali’deydi. Ülkede yetersiz beslenme kaynaklı bekek ölümü ve düşük sayıları patlamış. Temiz su bulunmuyor ve kolera hızla yayılıyor...

Son 6 yılın en büyük kuraklığının görüldüğü, zaten on yıllardır açlıktan kırılan Somali’de 3 milyon Somalili, bir lokma yiyecek bulmak umuduyla yollara düştü.

Büyük şehirlere ulaşmayı başaran Somalililer ya kurulan kamplarda ya da kent merkezine yakın boş buldukları arazilerde çalı çırpıdan yaptıkları çadırlarda hayatta kalmaya çalışıyor. Kitlesel göçler nedeniyle tüm uluslararası yardımların yetersiz kaldığı ülkede, temiz su, gıda ve ilaç sıkıntısı had safhaya ulaştığı için kitlesel ölümler yaşanmasından endişe edilirken, kıtlığın 6 milyon insanı etkileyeceği tahmin ediliyor.

SADECE BİR KAMPTA BİR HAFTADA 7 CAN

Kıtlıktan kaçan onbinlerce insanın sığındığı Baidoa şehrinin yakınındaki bin 500 kişilik kampta, son iki günde 7 kişi çeşitli hastalıklardan dolayı hayatını kaybederken, kadınlar da yetersiz beslenmeden dolayı düşük yapmaya başladı. Kamp sorumlusu Muhammed Metkus, zaten yaşanan açlığa bir de kuraklığın eklenmesiyle çaresiz kaldıklarını belirtip, “Kıtlık ve hastalıklardan en çok çocuk ve kadınlar etkileniyor. Kampta hamile kadınlar bitkin durumda. Yeteri kadar beslenemedikleri için çocukları da gelişemiyor” bilgisini veriyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre de yılbaşından bu yana Somali’de 13 bin kişi koleraya yakalandı, 343 kişi bu hastalık nedeniyle can verdi. Koleraya karşı çeşitli sağlık kuruluşları, korunma eğitimi veriyor.

Somali cehennemi

İKİ GÜNDÜRTEK LOKMAYEMEDİK

BAIDOA’daki kampta, iki gün önce doğum yapan 17 yaşındaki Rahmo Moallin Yusuf’la konuşuyoruz. Genç anne, yaşanan sefaleti, “Kuraklık ve açlıktan evimizi terk ettik. On gündür kamptayım. İki çocuğum öldü. İki gün önce doğum yaptım. Yeteri kadar beslenemiyorum. Bu yüzden çocuğumu emziremiyorum” diyerek anlatıyor. Ve noktayı, önceki gün düşük yapan 6 çocuk annesi Habiba Sekman koyuyor: “Beslenemediğim için bebeğim gelişemedi. İki gündür hiçbir şey yiyemiyoruz. 6 çocuğum var. Böyle devam ederse onlar da açlıktan dolayı hayatını kaybedecek...”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle