Gündem Haberleri

  Soma faciasının nedeni trafo değilmiş

  Hürriyet Haber
  16.05.2014 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Manisa Soma'daki maden faciasıyla ilgili yangın nedeninin trafo patlaması sonucu meydana geldiği iddia edilmişti. Soma Kömür İşletmeleri’nin Genel Müdürü Ramazan Doğru bu iddiayı yalanladı. Oysa AFAD resmi internet sitesinden facianın nedenini 'trafo patlaması' olarak gösteriyor.

  Ramazan Doğru basın toplantısında "Trafoyla alakası yok" diyerek şunları söyledi:

  "Kaza 140 kodunda dördüncü bantta meydana geldi. Burada tespit edilmesi mümkün olmayan kızışma meydana geldi. Hızlı havanın etkisiyle tutuşan kömür korlar halinde ani bir yangın meydana getirdi.

  Trafoyla alakası yok. Trafomuz sağlam. Zaten trafoyla kazanın meydana geldiği yer arasında 400 metre var."

  AFAD 'TRAFO PATLAMASI' DİYOR

  Oysa Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) dün saat 18.00 itibariyle yapılan açıklamada ise faciaya neden olarak 'trafo patlaması' gösteriliyor.

  AFAD'ın internet sitesinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:
  ''13 Mayıs 2014 Salı günü saat 15.10’da Manisa Soma’da bulunan bir maden ocağında meydana gelen trafo patlaması ve yangın sonrası işçilerin mahsur kaldığı bilgisi alınmış ve olaya müdahale edilmişti. Çalışmaların daha hızlı ilerleyebilmesi için arama kurtarma personeli sayısı 596'ya; psikososyal destek personeli ve tıbbi personelin toplam sayısı 599'dan 693'e çıkarıldı.''

  Soma faciasının nedeni trafo değilmiş


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı