Gündem Haberleri

  Soma faciasını önceden uyaran CHP'li vekil yine bildi

  Zeynep GÜRCANLI- ANKARA
  03.09.2014 - 14:35 | Son Güncelleme:

  CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma'da Mayıs ayında meydana gelen ve 300'den fazla madencinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan faciadan önce TBMM'den hükümeti uyardığı ortaya çıkmıştı.

  Özel, bir kez daha uyardı ve yine kaza meydana geldi; 7 Temmuz'da yine Soma'daki İmbat madenciliğin işlettiği madenlerdeki iş güvenliği konusunda soru önergesi veren Özel, 6 Ağustos'ta da TBMM kürsüsünden uyardı.
  Ve dün Soma'da İmbat madenciliğin işlettiği madende meydana gelen kazada bir işçi, Metin Keskin hayatını kaybetti.

  ÖNCE SORU ÖNERGESİ, SONRA KONUŞMA

  Manisa Milletvekili Özel, 7 Temmuz'da İmbat madenciliğin işlettiği madenlerdeki çalışma koşulları konusunda bir soru önergesi vermiş ve bu madenlerde çalışan 5200'e yakın madencinin "iş sağlığı ve güvenliğinin olmadığını" savunmuştu.

  Özel, daha sonra 6 Ağustos'ta da TBMM Genel Kurulu'nda söz alarak, Soma Kömürleri ve hemen yanındaki İmbat Madencilikte iş güvenliği tedbirlerinin hala yetersiz olduğuna dikkat çekerek, şunları söylemişti:

  "13 Mayıs'ta Eynez madeni ne kadar güvenliyse, şu anda çalışmakta olan veya çalışmak üzere izin talebinde bulunan madenler de o kadar güvenlik. Evlatlarımızı bir kez daha kendi ellerimizle ölüme göndermek üzereyiz."
  Muhalefetin madenlerin güvenliği konusunda verdiği araştırma komisyonu kurulması önerilerinin iktidar partisinin oylarıyla reddedildiğini de hatırlatan Özel, şöyle konuşmuştu;
  "Geçen sefer araştırma komisyonuna 'hayır' demenin üzüntüsünü yaşayan iktidar partisine sesleniyorum; Lütfen gerekli tedbirler için bir kez daha düşünün. Bir yeni felaketin kapıda olmasından çok ciddi endişe ediyorum.."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı