Gündem Haberleri

  ‘Solun G.Amerika'da ilerlemesi bir devrim’

  CARACAS (A.A)
  27.01.2006 - 09:15 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın ölen cumhurbaşkanı, sosyalist François Mitterrand'ın eşi Danielle Mitterrand, Dünya Sosyal Forumu dolayısıyla bulunduğu Venezuela'da “solun Güney Amerika'daki ilerlemesinin bir devrim” olduğunu söyledi.

  Danielle Mitterrand, Caracas'taki forum dolayısıyla savunmadan suya kadar birçok konuda düzenlenen atelye çalışmasına katılan France Libertes Derneği'nin başkanı olarak AFP'ye yaptığı açıklamada, “Güney Amerika bir devrimi yaşıyor, çünkü halklar kendilerini ifade ediyor ve başka yerlerde hiç rastlanmayan bir biçimde hükümetler onları dinliyor” ifadesini kullandı.

  Latin Amerikalıların, halkın isteklerini temsil eden kişileri seçme noktasına geldiğini belirten Mitterrand, “Bu, günümüzde harekete geçmeyen Avrupa halkları için düşündürücü olabilir” diye konuştu.

  Kaderlerini ellerine alan Latin Amerika halklarını kutlayan Mitterrand, su konusundaki mücadeleyle ilgili olarak da, dünyanın silahlanmaya harcadığı binlerce milyar doların sadece yüzde 1'ini suya ayırma çağrısını yineledi. Uluslararası küreselleşme karşıtlarının randevularına düzenli olarak davet edilen Mitterrand, Caracas'tan önce Mali'nin başkenti Bamako'daki foruma da katılmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı