Gündem Haberleri

  Solino

  Hürriyet Haber
  01.03.2005 - 13:21 | Son Güncelleme:

  Yönetmen Fatih Akın'ın Duvara Karşı'dan önce çektiği Solino, biraz geç de olsa seyirciyle buluşuyor. Akın, senaryosunu Ruth Toma'nın yazdığı 2002 tarihli filmde bir İtalyan ailenin öyküsünü anlatıyor. Daha iyi bir yaşam ve daha fazla kazanç umuduyla İtalya'nın Solino adlı küçük kasabasından kalkıp Almanya'ya göç eden ailenin uyum çabalarını kendine özgü uslubuyla beyazpedeye taşıyor. Filmin başrollerinde sinemaseverlerin Im Juli'den hatırlayacağı Moritz Bleibtreu ile Barnaby Metschurat, Antonella Attili ve Gigi Savoia var.
  (4 Mart'ta sinemalarda)

  FİLMİN KONUSU

  Hikaye 1960'larda başlıyor… İtalya'nın Solino kasabasında yaşayan Amato ailesi Almanya’ya taşınma kararı alır. Artık kendi küçük kasabalarında iş bulmak çok zorlaşmıştır... Ayrıca Almanya’ya taşınmış olan akrabaları, oradaki hayat ve çalışma şartlarının ne kadar iyi olduğunu söyleyip durmaktadır. Baba Romano Amato, Almanya’da bir iş bulup, ailesine daha iyi bir hayat yaşatabileceğini düşünür. Küçük kasabalarında her gün ötekinin aynı, olanaklar kısıtlı, yaşam sakin ve sürprizsizdir.

  Ancak, oğulları Gigi ve Giancarlo ile Almanya’ya vardıklarında, Amato ailesi hayal ettikleri manzarayla karşılaşmaz. Evleri küçük ve bakımsız, Romano'nun bulduğu iş çekilmezdir. Üstüne üstlük dilini bilmedikleri bu yabancı ülkede kendilerini dışlanmış hissederler. Yemeye alıştıkları sebzeleri bile bulamazlar Alman manavlarında. Çaresizlik içinde kıvranırken, bir çıkış yolu bulurlar: bir pizzacı açacaklardır. Böylece, hem kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlayacak bir restoranları olacak, hem de en iyi bildikleri işi yapacaklardır. "Solino" adını koydukları bu pizzacı, yaşadıkları Ruhr bölgesindeki ilk İtalyan lokantasıdır. Lezzetli yemekleri, bol porsiyonları, kareli masa örtüleriyle sıcak atmosferi sayesinde restoran kısa sürede popüler olur.

  Küçük Gigi ile Giancarlo da yeni hayatlarına, karakterleri doğrultusunda adapte olurlar. Belli ki, daha duygusal ve canayakın olan Gigi’nin yaşamını sinema tutkusu şekillendirecek, biraz çıkarcı ve yalan söylemeye eğilimli olan Giancarlo’nun hayatını da kardeşiyle her konuda yarışma tutkusu yönlendirecektir. Kardeşler arasındaki rekabet, aynı kıza aşık olduklarında, daha önce olmadığı kadar acımasız bir boyut alır.

  Birer yetişkin olduklarında babalarıyla aralarında sürekli bir sürtüşme yaşarlar. Romano, oğullarının aile işini devam ettirmesini beklemekte, Gigi ise sinema tutkusunun peşinden giderek filmler yapmak istemektedir. Restoranın tutulması ile işini büyüten Romano’nun değerlerini birer birer yitirmesi, aile bağlarının yavaş yavaş çözülmesine yol açacaktır.

  FİLMİN KÜNYESİ
  Yönetmen: Fatih Akın
  Senaryo: Ruth Toma
  Oyuncular: Moritz Bleibtreu, Barnaby Metschurat, Antonella Attili, Gigi Savoia, Patrycia Ziolkowska, Tiziana Lodato

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı