Gündem Haberleri

  Solda ittifaka devam kararı

  Saffet KORKMAZ
  18.04.2004 - 01:11 | Son Güncelleme:

  28 Mart’ta yapılan yerel seçimlerine, ‘Demokratik Güç Birliği’ adı altında solda ittifak yapan altı parti, ‘ittifaka devam’ kararı aldı. SHP listelerinden seçimi kazanan belediye başkanları da şimdilik, partilerine dönmeyecekler.

  İttifakın, bir sonraki seçimde de daha da genişleyerek sürmesi için görüş birliğine varıldı. SHP, DEHAP, ÖTP, ÖDP, SDP, EMEP ve Özgür Parti, yerel seçimler öncesinde oluşturdukları ittifakı sürdürme kararı aldı. Altı parti, seçim sonuçlarını değerlendiren ve ileriye dönük ittifaka ilişkin görüşlerini içeren bir rapor oluşturarak, bunu kamuoyunda tartışmaya açacaklar.

  FRANSA’YI ÖRNEK ALDILAR

  SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Fransa’da solun bütünüyle ittifak yaptığını ve 22 bölgeden 21’sinde kazandığını anımsattı. Türk solunun da gücünü ittifak yaparak ortaya koyması gerektiğini belirten Karayalçın, ‘Biz birileri gibi partilere ‘İltihak’ değil ‘İttifak’ çağrısı yapıyoruz. Avrupa solu bunu başardı, Türk solunun başarmaması için bir neden yok. Ortak bir program ve başbakan adayı çıkartarak seçime ittifakla gitmeliyiz’ önerisinde bulundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı