Gündem Haberleri

  Sola İtalyan usulü ittifak

  Hürriyet Haber
  27.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Samsun Milletvekili Murat Karayalçın, sol partilere İtalyan usulü ittifak çağrısında bulundu. Karayalçın, 1996'da İtalya'da 7-8 partinin bir araya gelmesiyle kurulan 'Zeytin Ağacı' ittifakını örnek vererek, ‘‘3 ayda bir hükümet değiştiren İtalya'da, 2.5 yıldır sosyalistler yönetimde. Bir araya gelinecekse, bu dikkate alınabilir’’ dedi

  SDH (Sosyal Demokrat Hareket) adı altında, parti gözetmeden toplanan siyasetçiler arasında yer alan, CHP Samsun Milletvekili Murat Karayalçın, dün düzenlenen bir toplantıda solda seçim öncesi ittifak çağrısı yaptı. SDH'nın 2 ayda bir yayınladığı derginin Yürütme Kurulu Başkanı olan Karayalçın, sol düşüncenin topluma yeni söylemler yerine yeni kurumlar sunmak zorunda olduğunun da altını çizdi.

  OYLAR ZİYAN OLMASIN

  Türkiye'de yeni bir kurumsal yapılanma için 2 yıl önce proje çalışması başlatan SDH'nın, ‘‘Nasıl bir sol örgütlenme?’’, ‘‘Nasıl bir sol iktidar?’’ sorularının yanıtını aramak üzere dün The Marmara Oteli'nde start alan 2'nci dönem çalışmalarının açış konuşmasını yapan Karayalçın şunları söyledi:

  ‘‘Her sol parti kendi kimliğini korumalı. Ancak, oyların ziyan olmaması için yurttaşlara mesaj vermeli, ortak bir yol bulmalı. ‘Biz bu programla, bu başbakan adayını gösteriyoruz' demeli. 1996'da İtalya'da 7-8 partinin birleşmesiyle Zeytin Ağacı ittifakı kuruldu. 3 ayda bir hükümet değiştiren İtalya'da 2.5 yıldır sosyalistler yönetimde. Biz SDH'nin dergisinde Zeytin Ağacı ittifakının oluşumunu ek olarak yayınladık. ‘Bir araya gelinecekse bu dikkate alınabilir' dedik. Bir ortak program hazırlanır. Bunu kabul eden partiler bir araya gelir ve 18 Nisan 1999'da da sol iktidara gelir. Bütün cumhuriyet düşmanı girişimlerin de önünü keser.’’

  Karayalçın, çalışmalarının partilerden bağımsız olduğunu, bir baskı grubu, siyasetçi kümesi olarak ideolojileri ve Türkiye için doğru gördüklerini söylemek, bunları parti yöneticilerine aktarmanın ötesinde bir şey yapamayacaklarını belirtti. Karayalçın, Zeytin Ağacı Eki’ni yayınladıkları tarihlerde yeterli derecede önemsenmemiş olabileceğini söyledi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı