Gündem Haberleri

  Sol görüşlü öğrenciler Rektörlüğe yürüdü

  Halife YALÇINKAYA- Kürşat TAŞÇI/SİVAS, (DHA)
  20.05.2008 - 15:10 | Son Güncelleme:

  SİVAS’ta Cumhuriyet Üniversitesi’nde okuyan sol görüşlü öğrenciler ile ülkücü öğrenciler arasında şehir merkezinde yaşanan kavganın ardından gerginlik sürüyor. Basın açıklaması yapan sol görüşlü öğrenciler, uyarılara rağmen rektörlük binasına yürüdü. Bazı öğrenciler rektörle görüşürken, diğerleri bina önünde oturma eylemi yaptı.

  16 Mayıs gecesi kent merkezinde sol görüşlü öğrenciler ile ülkücü öğrenciler arasında yaşanan kavganın ardından başlayan gerginlik devam ediyor. Üniversite Merkez Kafetarya önünde bugün toplanarak basın açıklaması yapan sol görüşlü öğrenciler, yaptıkları uyarılara ve maruz kaldıkları tacizlere rağmen önlem alınmadığını ve 13 arkadaşlarının demir sopalarla dövüldüğünü öne sürdü. Gruba bazı sendika ve sivil toplum kuruluşu üyeleri de destek verdi. Dövizler açarak, sloganlar atan ve kendilerine ‘Devrimci Demokrat Öğrenciler’ adını veren gruptan açıklama yapan Süleyman Duman, Bahar şenlikleri kapsamında 12 Mayıs’ta açtıkları stanttan sonra ülkücü öğrencilerin saldırısına uğradıklarını belirterek, “Bu faşist güçler devrimci demokrat öğrencilere kalleşçe saldırmakta, egemenler ise olayların sağ- sol çatışması olduğunu söyleyerek üzerini örtmeye çalışmaktadırlar. Bizler bu oyunu bozacağız. Bilimsel, demokratik, anadilde eğitim mücadelesinden ve meclisteki hak gasplarına karşı yürüttüğümüz mücadeleden hiçbir gerici, faşist, şoven güç bizi vazgeçiremeyecektir.”

  REKTÖR, ÖĞRENCİ TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ

  Açıklamanın ardından grup raktörlük binasına yürümek istedi. Bu sırada grubun yanına gelen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Demirci yürüyüş yapılmamasını, sadece 3 öğrencinin rektörle görüşmek için gelmelerini istedi. Buna karşın yaklaşık 100 kişiden oluşan öğrenci grubu zaman zaman sloganlar atarak Rektörlük binası önüne yürüdü. Aralarında 16 Mayıs gecesi yaralanan öğrencilerin de bulunduğu grup, görüşme için binaya girerken, diğerleri ise bina önünde oturma eylemi yaptı. Makamında olmayan ve bir süre sonra binaya gelen Rektör Prof. Dr. Mehmet Bakır, temsilciler ile görüşeceğini belirterek, kapıdaki diğer öğrencilerin dağılmasını istedi. Buna karşın öğrenciler oturma eylemini sürdürdü. Makamına kabul ettiği temsilci öğrenciler ile yaklaşık 1 saat görüşen Rektör Bakır, üniversitede gerekli güvenliğin sağlanacağını belirterek öğrencileri sakinleştirdi.

  Görüşmenin ardından öğrenci grubu sloganlar atarak yeniden merkezi kafetarya önüne yürüdükten sonra dağıldı. Her hangi bir taşkınlık ihtimaline karşı polis geniş güvenlik önlemleri aldı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı