Gündem Haberleri

  Şoktayız, kınıyoruz

  Hürriyet Haber
  08.03.2005 - 01:52 | Son Güncelleme:

  AB Troykası’nın Ankara’daki toplantısı, polisin İstanbul’da kadınları tekme ve coplarla dövmesinin gölgesinde başladı. AB Troykası tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘Kadınlar ve gençlerin polis tarafından dövüldüğünü gösteren görüntüler bizi şoke etti. Her türlü şiddeti kınıyoruz’ denildi.

  TÜRKİYE’de kadın örgütleri başta olmak üzere AB yolunda sivil toplum seferberliği yaşanırken Ankara’daki çok önemli zirve toplantısı öncesinde İstanbul’daki kadın yürüyüşüne dönük polis şiddeti sabotaj etkisi yarattı.

  AB Troykası’nın dün Ankara’daki toplantısı, İstanbul’da önceki gün polislerin Dünya Kadınlar Günü nedeniyle gösteri düzenleyen kadınları acımasızca coplaması olayının gölgesinde başladı. AB, gösteride uygulanan şiddeti ‘şok’ ve ‘endişe’ ile karşıladığını açıkladı ve ‘kınadı’.

  YAZILI AÇIKLAMA

  AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ve Dönem Başkanlığı’nı 1 Temmuz’da devralacak İngiltere’nin Avrupa işlerinden sorumlu bakanı Denis MacShane, Ankara’daki toplantıya başladıkları saatlerde, imzalarını taşıyan ve Brüksel’de basın mensuplarına dağıtılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

  ‘Uluslararası Kadınlar Günü dolayısıyla İstanbul’da gösteri yapan kadınlar ve gençlerin polis tarafından dövüldüğü gösteren görüntüler bizi şoke etti. Her türlü şiddeti kınıyoruz çünkü gösteriler barışçıl olmalı.’

  Türkiye-AB Troykası toplantısında kadın haklarının önemli bir konuyu oluşturacağına dikkat çekilen açıklamada bu toplantı öncesi göstericilere karşın polis tarafından ‘orantısız güç’ kullanılmasından kaygı duyulduğu vurgulandı.

  GÜL UYARDI

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile Dışişleri Bakanlığı Konutu’ndaki önceki günkü kabulünde de aynı konu gündeme gelmişti. Görüşme sonrasında gazetecilerin soruları üzerine Gül, şunları söylemişti:

  ‘Doğrusu benim haberim olmadı, çünkü toplantıdaydım epeydir. Yalnız şunu söyleyebilirim AB’nin herhangi bir şekilde bu konuyla ilgili bir şey söylemesine hiç gerek yok. Şüphesiz ki polisin insanlara müdahalesi, kim olursa olsun, kendi kuralları içinde, yayınlanan genelgeler çerçevesinde olacaktır. Kanunsuz bir iş varsa bu kanunsuz işin yapılmasını önlemek de polisin görevidir. Bu yapılırken şüphesiz ki polisin nasıl davranacağı kendilerine genelgelerle bildirilmiştir, onu kimsenin aşmaması gerekir.’

  Türkiye’ye yakışmıyor

  Kadına dayak AB Troykası tarafından Ankara’da da kınandı. Troyka toplantısı sonrasında yapılan basın toplantısında AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, hükümetin bu konuyu sonuna kadar takip etme, ‘halının altına gizlememe’ yönündeki tavrını memnuniyetle karşıladıklarını da kaydederek, şöyle konuştu: ‘Böyle görüntüler, Türkiye gibi açık ve hoşgörülü bir ülke görüntüsüne yakışmamaktadır.’ AB Komisyonu üyesi Olli Rehn de olaylara Türk Hükümeti’nin, AB uyarmadan tepki vermesinin daha iyi olacağını düşündüğünü, yine de inceleme başlatılmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı