Gündem Haberleri

  Şoktalar

  Okan KONURALP Şehriban OĞHAN / ANKARA
  23.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Merkezi’nde, seçimden büyük başarıyla çıkılacağı beklentisiyle başlatılan hazırlıklar, akşam saatlerinde yerini gerginliğe bıraktı.

  Seçim sonuçları, genel merkez binasında "şok" yarattı. Resmi olmayan ilk seçim sonuçlarının gelmesinin ardından genel merkez bahçesine gelen az sayıdaki partilinin gergin ve üzüntülü bekleyişi zaman zaman tartışmaya dönüştü. Bazı partililer, CHP lideri Deniz Baykal’ı istifaya davet ederken, bir grubun da bu talebe itiraz etmesi atışmalara neden oldu. Baykal sonuçları evinde izlemekle yetinirken, partiye sadece Genel Sekreter Önder Sav ve Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen geldi. CHP adına seçim sonuçlarının neredeyse kesinleştiği sırada ilk açıklamayı ise Sav yaptı. Sav, konuşması sırasında parti önündeki CHP’liler tarafından yuhalandı ve konuşturulmadı. Önder Sav "Muhalefete devam edeceğiz" dediği an partililer, "İstifa" diye slogan attılar. Sav, gazetecilerin "Olağanüstü genel kurul toplayacak mısınız" sorusuna ise cevap vermedi.

  HATALIYIZ

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek de Hürriyet’e şunları söyledi: "Örgütler etkin şekilde kullanılamadı. Kampanya iyi yürütülemedi, listelerde yanlışlarımız oldu. Ciddi bir değerlendirme yapacağız elbette. Ancak bu kişilerin başarı ya da başarısızlığından çok sosyolojik bir olayla karşı karşıyayız. Bunun iyi tahlil edilmesi lazım."

  CHP’NİN SAĞCI ADAYLARI KAYIP

  Seçim sonuçları soldan sağa geçenlerin yüzünü güldürürken, sağdan sola geçenleri hezimete uğrattı. AKP’ye geçen Ertuğrul Günay, Haluk Özdalga, Zafer Üskül gibi eski solcular seçimin galibi olurken, eski ANAP’lı Lütfullah Kayalar, Şerif Bedirhanoğlu ile DYP ve ANAVATAN’ın birleşememesi nedeniyle partisinden kopan Edip Safter Gaydalı’yı CHP’den aday olmaları da kurtaramadı. CHP’nin oy oranındaki beklenmeyen düşüş, bu milletvekilleri ile birlikte yine sağdan sola geçen Paşa Kurşunluoğlu, Neşet Ökten ve Hüseyin Yaşar’ı da Meclis dışı bıraktı. CHP’yi geçen yasama döneminde özellikle Avrupa Konseyi’nde başarıyla temsil ettiği halde Ankara 2. bölge 5. sıraya konulan İsmet İnönü’nün torunu Ayşe Gülsün Bilgehan ile aynı bölgeden aday Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in damadı Mustafa Kısacıklıoğlu, Necdet Pamir, Cem Papila ve İmam Osman Nuri Bedir seçilmeyi başaramadı. MYK üyeleri Mahmut Yıldız, Mesut Değer ve Şerif Ertuğrul da kaybedenler arasında yer aldı. Bülent Ecevit’in son başbakanlığında müsteşarlığını yapan Füsun Koroğlu Meclis’e girmeyi başaramadı.

  Yorgunluk çayı

  CHP lideri Deniz Baykal, oyunu kullandıktan sonra Barbaros Çay Bahçesi’ne gelerek yanındaki milletvekili adaylarıyla birlikte yorgunluk çayı içti. Milletvekili adaylarıyla bir süre şakalaşan Baykal, gazetecilerin, seçim tahmininde bulunmasını istemeleri üzerine, "Bari bugün yapmayalım. Ağzımızın tadıyla çay içelim" diyerek yanıt vermekten kaçındı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı