GeriGündem Sökmenoğlu: Dokunumazlıklardaki gecikme itibar zedeliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sökmenoğlu: Dokunumazlıklardaki gecikme itibar zedeliyor

TBMM Başkanvekili Murat Sökmenoğlu, Meclis'te bekleyen dokunulmazlık dosyalarının Şartlı Salıverilme Yasası hükümlerine göre neticeye bağlanması için Adalet Bakanlığı'nı göreve davet etti. Sökmenoğlu, geciken adalet nedeniyle Meclis'in itibarının zedelendiğini söyledi.

Sökmenoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda birleşimi açarken bir konuşma yaptı. ''23 Nisan 1999'a Kadar İşlenen Suçlardan Dolayı Şartlı Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun''un yürürlükte olduğunu hatırlatan Sökmenoğlu, bu kanun kapsamına girenlerin cezaları ile davalarının ertelendiğini, hükümlü ve tutukluların da şartla salıverildiğini, kanunun gereğinin yapıldığını anlattı.

Sökmenoğlu, ''Ancak Şartla Salıverilme Kanunu kapsamına girip de TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nda veya TBMM gündeminde ya da işlem safhasında bekleyen yasama dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin tezkerelerin akıbetinin ne olacağı ise Adalet Bakanlığı'ndan bir istem olmadığı için hala belirlenmemiştir'' dedi.

Kanunun yürürlük tarihinden bu yana geçen birbuçuk yılı aşkın süredir TBMM'de 26'sı geçen dönemden kalmış toplam 217 dokunulmazlık dosyasından 79'unun Komisyon'da, 44'ünün Meclis gündeminde olduğunu belirten Sökmenoğlu, 8 dosyanın hükümete geri verildiğini, 84'ünün dönem sonuna ertelendiğini, 2 dosya hakkında da dokunulmazlığın kaldırılmasının kararlaştırıldığını hatırlattı.

Sökmenoğlu, Şartlı Salıverilme Yasası veya Anayasa Mahkemesi'nce konu ile ilgili olarak yayınlanan karar kapsamına giren fezlekelere ait dosyaların ilgili savcılıklarca değerlendirilmek üzere Adalet Bakanlığı tarafından istenmesinin beklendiğini bildirdi.

TBMM Başkanlığınca yapılan uyarılara rağmen Adalet Bakanlığı'nın henüz istekte bulunmadığını belirten Sökmenoğlu, özetle şunları kaydetti:

''Kanunlar karşısında eşitliğin gereği olduğu kadar TBMM'nin itibarını da zedeleyen bu anlaşılmaz ihmal ya da gecikmeye biran evvelson verilmesi gerekir. Komisyon ve Meclis gündeminde aylardır bekleyendosyalar için TBMM'nin değerlendirme yapması veya kendiliğinden Adalet Bakanlığı'na iadesi imkanı da yoktur.

Sözkonusu 217 adet dokunulmazlık dosyasının da biran evvel neticeye bağlanması gerekmektedir. Geciken adaletin mağduriyetine daha fazla meydan verilmemesi için sözkonusu dosyaların bir an evvel Adalet Bakanlığı'nca TBMM Başkanlığından istenerek ilgili savcılıklar tarafından neticelendirilmesi sağlanmalıdır. Adalet Bakanlığı'nı bu konuda göreve davet ediyorum.''

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle