Gündem Haberleri

  Şoklar olsa da enflasyonda tek haneden vazgeçmeyiz

  Hürriyet Haber
  04.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, "Türkiye birtakım şoklardan geçiyor, tabii ki bunların yansımaları hissedilecek" derken, "Biz hiçbir şekilde yüksek enflasyona razı değiliz, olmayacağız" dedi.

  ORTA vadeli mali çerçeve programını açıklarken, enflasyonla ilgili değerlendimeler yapan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, "tek hane" hedefinden taviz verilmeyeceğini dile getirdi. Enflasyondaki artış eğiliminin Türkiye’ye özgü olmadığını, tüm dünyada bulunduğunu belirten Şimşek, Türkiye’nin çok ciddi birtakım şoklardan geçtiğini söyledi.

  Yavaşlama emaresi yok

  "Ekonomide ciddi bir yavaşlama olduğuna dair emare yok" diyen Şimşek, "Türkiye’de stagflasyon yani durgunluk içerisinde enflasyon var, demek için çok erken. Veriler bunu desteklemiyor" dedi. Şimşek, "Biz hiçbir şekilde yüksek enflasyona razı değiliz, olmayacağız" derken, enerji ve gıda çıkarıldığında enflasyonun hedeften çok uzak olmadığını savundu. Diğer ülkelerle aradaki farka bakılırsa Türkiye’de enflasyonun düşük kaldığını ileri süren Şimşek, şöyle konuştu: "Aradaki farka göre muhtemelen tarihin en düşük noktasında. Dolayısıyla nispi bir başarı vardır. Türkiye birtakım şoklardan geçmektedir. Bu şokların yansımaları tabii ki hissedilecektir. Bizim hiçbir şekilde hiçbir koşulda düşük tek haneli enflasyondan vazgeçmemiz mümkün değildir."

  Gevşeme söz konusu değil

  Faiz dışı fazla hedefindeki 0.7 puanlık rötuşa karşın, "Hiçbir şekilde özellikle 2007’ye oranla mali disiplinde bir gevşeme söz konusu değil" değerlendirmesi de yapan Şimşek, enflasyonist olmayan harcamalar yapılacağını anlattı. İstihdamı artıracak, GAP’ta üretimi yükseltecek harcamaların enflasyonist olmadığını söyleyen Şimşek, enflasyon konusunda Merkez Bankası’nın sonuna kadar destekleyeceklerini de dile getirdi.

  GAP’a yılda 4 milyar YTL

  GAP Eylem Planı’nın yakında Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyleyen Mehmet Şimşek, GAP’ı bitirecek nitelikte kaynak aktarımında bulunulacağını, yılda 3.5-4 milyar YTL kaynak aktarılacağını bildirdi. Şimşek, 2008 yılında ise bu tutarın daha aşağıda kalacağını, ek olarak yapılacak kaynak aktarımının 1 milyar YTL olacağını kaydetti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı